II Forum Rynku Zdrowia: odwiedziło nas 1130 Czytelników. Dziękujemy!

Wyniki głosowania uczestników II Forum Rynku Zdrowia (6-7 listopada, Warszawa), w porównaniu z ubiegłoroczną edycją wskazują, że nie ubyło osób wykazujących pesymizm w ocenie kluczowych zmian w naszym lecznictwie (patrz wykres - str. 11). Co więcej - widoczna jest pewna radykalizacja postaw, szczególnie wśród lekarzy i pielęgniarek.
Producenci oraz dostawcy leków wołali o więcej wolnego rynku, o przejrzystość działań władz, ale także o dyskusję z szefami resortu zdrowia. Dyrektorzy szpitali zwracali głównie uwagę na potrzebę realnych zmian systemowych.

Posłowie rozliczają

W powszechnej krytyce prac Ministerstwa Zdrowia, co jest zrozumiałe w języku masowych spotkań, z aprobatą spotkały się nieliczne posunięcia decydentów. Np. przedstawiciele małych aptek chwalili projekty regulacji administracyjnych detalicznego rynku.
Jako skrajne, ale i charakterystyczne, należy odnotować oceny posłów opozycyjnych. - Z wielu haseł ministerstwa doprowadzano jedynie do uchwalenia ustawy o ratownictwie medycznym - mówiła posłanka Beata Małecka-Libera (PO). - Stoimy w miejscu, także ze społecznymi projektami ustaw. Rząd skupił się na łataniu dziur, na uprawianiu polityki, a nie pracy organicznej - krytykował poseł Aleksander Sopliński (PSL).
Rozliczeniowy ton wynikał z głównego tematu II Forum, zakładającego dyskusję nie tylko o stanie i planowanych zmianach w polityce zdrowotnej, ale także ocenę działań, deklarowanych rok temu przez przedstawicieli resortu.
Buchalteryjnie licząc, liczba zrealizowanych w ciągu ostatnich miesięcy zapowiedzi MZ sprowadza się do dwóch, może trzech punktów, czyli jest ich mniej od liczby posunięć deklarowanych.
Jeszcze raz się okazało, że opór materii, złożoność problemów i potrzeba rozwiązywania bieżących konfliktów, wzięły górę nad chęciami i dobrą wolą.

Wciąż szukamy

Podczas tegorocznego Forum przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali lub przypomnieli o wielu projektach i stanie ich realizacji. Jeżeli obietnice zostaną spełnione, jest szansa na rozwiązanie kilku problemów.
Nadal jednak przed nami dyskusja i szukanie metod uporządkowania spraw fundamentalnych, na czele z nowoczesnym sposobem finansowania służby zdrowia.
W drugiej edycji Forum uczestniczyło aż 1130 osób (!). Blisko stu prelegentów wzięło udział w 10 panelowych dyskusjach poświęconych najważniejszym dla środowiska medycznego zagadnieniom.
O nich właśnie traktuje raport w tym wydaniu "RZ".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH