Jest aż tak źle?

Według raportu Euro Health Consumer Index (EHCI), sytuacja polskiej opieki zdrowotnej pogarsza się i bez gruntownej reformy nie będzie poprawy. Część ekspertów radzi jednak ostrożnie traktować wyniki analizy.

Pierwsze miejsce w rankingu EHCI zdobyła Holandia z wynikiem 872 na 1000 punktów, wyprzedzając Danię (822 punktów), Islandię (799), Luksemburg (791) i Belgię (783). Polska uzyskała 577 punktów, plasując się na 27. miejscu (na 34 państwa), co oznacza spadek o jedno miejsce w porównaniu z rokiem 2009. Polska rywalizuje obecnie z Litwą i Węgrami.

Potrzebna konkurencja dla NFZ

Ogłoszony w Parlamencie Europejskim indeks to ranking porównujący systemy ochrony zdrowia w Europie. Opracowywany jest na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez twórców rankingu - instytut badawczy Health Consumer Powerhouse (HCP) z siedzibą w Szwecji.

W roku 2012 na podstawie 42 wskaźników oceniono 34 publiczne systemy służby zdrowia w Europie, uwzględniając pięć obszarów kluczowych dla konsumentów: prawa pacjenta i dostęp do informacji, czas oczekiwania na leczenie, wyniki leczenia, profilaktyka/zakres i zasięg oferowanych usług oraz dostępność leków.

Jak podkreśla dr Arne Bjorn-berg, dyrektor ds. operacyjnych HCP i przewodniczący zespołu EHCI, kraje, które nie czynią postępów, podczas gdy sąsiedzi idą do przodu, tracą swoją pozycję w rankingu. Jak tłumaczy, wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej o średnich dochodach niektóre odnoszą sukcesy, jak Chorwacja i Litwa. - Jednak polska

opieka zdrowotna pozostaje w tyle europejskiej stawki - stwierdza.

Według Bjornberg, nasz kraj zdecydowanie potrzebuje gruntownej reformy ochrony zdrowia. Jej zdaniem, polska gospodarka jest w dobrej kondycji, dlatego reforma systemu ubezpieczeń w połączeniu z lepszymi instrumentami motywacyjnymi mogłaby wiele zmienić.

Z postulatem zreformowania systemu ubezpieczeń zgadza się Wojciech Bociański, ekspert Business Centre Club. Jego zdaniem, obrany przez rząd ogólny kierunek zmian w systemie ochrony zdrowia, polegający na komercjalizacji, jest słuszny, ponieważ poprawi funkcjonowanie placówek od strony organizacyjnej. "Drugą nogą" tych zmian powinna być reforma systemu ubezpieczeń i jeżeli się jej nie przeprowadzi, to są małe szanse na zmiany. - NFZ, jako jedyny ubezpieczyciel, blokuje rozwój - stwierdza.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH