2006 rok zamknie się dla polskich hurtowni farmaceutycznych złymi wynikami. Ale najgorsze dopiero przed nimi... - wzdychają dystrybutorzy leków.

W czerwcu tego roku stało się jasne, że nowa lista leków refundowanych wpłynie negatywnie na przychody branży farmaceutycznej. Administracyjna obniżka cen 1200 leków refundowanych o ponad 13% (w cenach fabrycznych o 16%) teoretycznie dotknęła tylko dostawców produktów z importu. Jednak wpłynęła też bezpośrednio na obroty i poziom marż hurtowni oraz aptek.
- Od lipca spadła rentowność dystrybutorów leków - powiedział Andrzej Tarasiewicz, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych. Jego zdaniem, już poprzednio hurtownie zarabiały tylko na co trzecim leku. Teraz zmniejszyła się pula leków dochodowych, ciągnących biznes. Charakterystyczne jest to, że po lipcu wiele hurtowni producenckich zaczęło pobierać marże, czasami bardzo wysokie - 6-8%.
- Kondycja finansowa branży farmaceutycznej słabnie w istocie od końca 2003 roku - twierdzi Stefan Bogusławski, dyrektor generalny IMS Poland. - Powodem jest nadmierna ingerencja administracyjna na tym rynku, jak również polityka wprowadzania na listy leków refundowanych niemal wyłącznie generyków, jako tańszych preparatów.
W ten nurt wpasuje się nowelizowana ustawa Prawo farmaceutyczne.
Wprowadzi ona urzędowe, maksymalne ceny zbytu leków refundowanych oraz sztywne na nie marże handlowe.

Nie gonimy peletonu

- Ten rok zamknie się dla nas niepokojąco złymi wynikami, niektórzy poniosą straty, ale najgorsze przed nami, w przyszłym roku - uważa Andrzej Tarasiewicz.
Według danych IMS Health, całkowita wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w okresie styczeń-wrzesień 2006 (mierzona wartościowo w cenach producenta, netto) wzrosła o 4,1% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i osiągnęła wartość 11 mld zł. W ujęciu rocznym (wrzesień 2005 - wrzesień 2006) sprzedaż zwiększyła się o 4,2%.
W kraju, który ma co najmniej o połowę mniejszy poziom konsumpcji leków niż średnio w Unii Europejskiej, takie tempo wzrostu sprzedaży nie pozostawia złudzeń. Nie gonimy peletonu.
IMS przypomina bowiem, że w krajach zachodnich stopa wzrostu rynku farmaceutycznego w ostatnich dwóch latach utrzymywała się średnio na poziomie 5-6%. W Polsce była zmienna, ale średnio wyniosła 4,5 pkt.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH