
Wpływ wzrostu płacy minimalnej i stawki godzinowej na koszty funkcjonowania szpitali i firm zewnętrznych pracujących na ich zlecenie był jednym z tematów sesji "Zdrowy szpital. Zarządzanie szpitalami - wybrane zagadnienia" w ramach XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).
Nowelizacje ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i podniesieniu minimalnej stawki godzinowej powodują, że uwarunkowania zewnętrzne są coraz trudniejsze - przyznał Jacek Kryś, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Jego zdaniem nowe regulacje nie wpłyną specjalnie na rozwój outsourcingu.
- Nie wyobrażamy sobie pewnych usług bez outsourcingu. Chyba nie ma już szpitala, który ma własną pralnię i nie zleca tych usług na zewnątrz - mówił.
Nadszedł czas renegocjacji
- W związku z podniesieniem płacy minimalnej, jako szpital podjęliśmy negocjacje w trybie ustawy zamówień publicznych z podmiotem zewnętrznym. Zakończył y się sukcesem obu stron - oświadczył Jacek Kryś. Powiedział, że przygotowując się do negocjacji, analizował plusy i minusy outsourcingu w nowych uwarunkowaniach.
- Fakt, że firma zewnętrzna wie, że może zawrzeć z nami umowę na 24 miesiące z możliwością renegocjacji, powoduje, iż nie musi przeszacowywać kosztów, brać ich z kapelusza, gdyż reguły są transparentne - wskazał na jeden z plusów.
- Ale można się też zetknąć z tym, że firmy mogą mieć pokusę wykorzystania sytuacji do zawyżania kosztów. I tu jest duża rola zarządzających szpitalami, żeby wiedzieli, jaki poziom kosztów trzeba brać pod uwagę - przestrzegał.
Przygotowując się do negocjacji z f irmą zewnętrzną, w szpitalu Jurasza analizowano różne warianty - również ten, że może dojść do procesu sądowego, gdy przedstawione warunki finansowe, w ocenie szpitala, będą wskazywały na nadużycie. - Do tak dramatycznych zdarzeń nie doszło - zaznaczył Jacek Kryś.
Opowiadając o analizie prawnej poprzedzającej negocjacje w sprawie outsourcingu, dyrektor zauważył, że menedżerom szpitali daje się we znaki problem podnoszenia płacy minimalnej bez finansowej rekompensaty ze strony NFZ. - Skoro firmy outsourcingowe występują do zamawiającego o renegocjacje umowy w związku z podniesieniem minimalnej płacy, dlaczego my nie możemy iść podobnym torem i na drodze sądowej dochodzić od płatnika wyższych stawek? - zwrócił się do obecnych na sali dyrektorów szpitali. - To pomysł, nad którym pracują nasi prawnicy - wyjaśnił.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- WT19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących w pokoju dziennikarskim
- WT19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- WT18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- WT17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- WT17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- WT17:03 Wojewoda świętokrzyski: coraz więcej lekarzy przekonuje się do e-zwolnień
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 3 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych