Jeśli się leczyć, to w zdrowym szpitalu

Wpływ wzrostu płacy minimalnej i stawki godzinowej na koszty funkcjonowania szpitali i firm zewnętrznych pracujących na ich zlecenie był jednym z tematów sesji "Zdrowy szpital. Zarządzanie szpitalami - wybrane zagadnienia" w ramach XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Nowelizacje ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i podniesieniu minimalnej stawki godzinowej powodują, że uwarunkowania zewnętrzne są coraz trudniejsze - przyznał Jacek Kryś, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Jego zdaniem nowe regulacje nie wpłyną specjalnie na rozwój outsourcingu.

- Nie wyobrażamy sobie pewnych usług bez outsourcingu. Chyba nie ma już szpitala, który ma własną pralnię i nie zleca tych usług na zewnątrz - mówił.

Nadszedł czas renegocjacji

- W związku z podniesieniem płacy minimalnej, jako szpital podjęliśmy negocjacje w trybie ustawy zamówień publicznych z podmiotem zewnętrznym. Zakończył y się sukcesem obu stron - oświadczył Jacek Kryś. Powiedział, że przygotowując się do negocjacji, analizował plusy i minusy outsourcingu w nowych uwarunkowaniach.

- Fakt, że firma zewnętrzna wie, że może zawrzeć z nami umowę na 24 miesiące z możliwością renegocjacji, powoduje, iż nie musi przeszacowywać kosztów, brać ich z kapelusza, gdyż reguły są transparentne - wskazał na jeden z plusów.

- Ale można się też zetknąć z tym, że firmy mogą mieć pokusę wykorzystania sytuacji do zawyżania kosztów. I tu jest duża rola zarządzających szpitalami, żeby wiedzieli, jaki poziom kosztów trzeba brać pod uwagę - przestrzegał.

Przygotowując się do negocjacji z f irmą zewnętrzną, w szpitalu Jurasza analizowano różne warianty - również ten, że może dojść do procesu sądowego, gdy przedstawione warunki finansowe, w ocenie szpitala, będą wskazywały na nadużycie. - Do tak dramatycznych zdarzeń nie doszło - zaznaczył Jacek Kryś.

Opowiadając o analizie prawnej poprzedzającej negocjacje w sprawie outsourcingu, dyrektor zauważył, że menedżerom szpitali daje się we znaki problem podnoszenia płacy minimalnej bez finansowej rekompensaty ze strony NFZ. - Skoro firmy outsourcingowe występują do zamawiającego o renegocjacje umowy w związku z podniesieniem minimalnej płacy, dlaczego my nie możemy iść podobnym torem i na drodze sądowej dochodzić od płatnika wyższych stawek? - zwrócił się do obecnych na sali dyrektorów szpitali. - To pomysł, nad którym pracują nasi prawnicy - wyjaśnił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH