Jeśli nie kredyt, to...

Obligacje, leasing zwrotny, faktoring - alternatywne sposoby pozyskania środków na inwestycje albo poprawę płynności finansowej budzą coraz większe zainteresowanie podmiotów w branży medycznej.

Wachlarz instrumentów finansowych, z których można skorzystać, jest dosyć szeroki. Zaczynając od kredytów bankowych, czyli standardowego źródła finansowania, poprzez rynek kapitałowy, obligacje, ewentualnie wejście na NewConnect albo giełdę, kończąc na różnych formach leasingu.

Zyski z nieruchomości

- Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest leasing zwrotny nieruchomości, który pozwala spółkom na poprawienie swojej płynności, pozyskanie środków finansowych na realizację inwestycji przy stosunkowo niskim zaangażowaniu wkładu własnego, a także na pewną optymalizację podatkową - ocenia Tatiana Piechota, prezes zarządu Upper Finance Med Consulting.

Na skorzystanie z takiego instrumentu finansowego zdecydowało się Swissmed Centrum Zdrowia: 29 lipca br. podpisało umowę leasingu nieruchomości - szpitala przy ul. Wileńskiej w Gdańsku - która zresztą była obciążona kredytem. Leasing zwrotny pozwolił więc upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

- Transakcja leasingu zwrotnego umożliwiła nam jednocześnie spłatę ciążących zobowiązań finansowych oraz pozyskanie środków na dalszy rozwój. Zrobiliśmy użytek z tego, co posiadamy w naszych aktywach, czyli nieruchomości, która po siedmiu latach od zbudowania znacznie zyskała na wartości - informuje Roman Walasiński, prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia.

Po okresie leasingu (w tym przypadku 174 tygodnie, czyli 14,5 roku) spłaceniu rat i wykupie wierzytelności, nieruchomość znowu powróci w struktury aktywów Grupy Swissmed.

Pozwoliło to spółce zgodnie z umową uwolnić z nieruchomości ponad 54 mln zł, dzięki czemu od razu zdecydowanie polepszyły się wskaźniki płynności.

- Środki te, oczywiście po odjęciu stosownych kosztów oraz spłacie zobowiązań, przeznaczone zostały na wyposażenie nowo wybudowanego szpitala w Warszawie oraz na pozostałe projekty rozwojowe - mówi Roman Walasiński.

Ten produkt wymaga czasami wprowadzenia nowego podmiotu, np. spółki nieruchomościowej, aby w pełni wykorzystać i zoptymalizować działalność, także w zakresie podatkowym.

Tak dla sektora publicznego, ale...

Czy szpitale publiczne również mogą korzystać z tego rozwiązania?

- Tak, pod warunkiem, że są właścicielami nieruchomości. Jeżeli właścicielem jest samorząd, może on również w ten sposób pozyskać środki dla szpitala. To oczywiście wymaga zaangażowania samorządu i jego zgody na taką transakcję - zaznacza prezes Tatiana Piechota.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH