Wielka Brytania jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie występuje "zdrowe" współistnienie leków innowacyjnych i generyków

W krajach unijnych jest wiele sposobów osiągnięcia dwóch głównych celów: zapewnienia obywatelom dobrego dostępu do leków - w tym do leków nowoczesnych - oraz nieobciążania ich nadmiernie kosztami terapii farmakologicznej. A te wciąż rosną, m.in. z powodu wydłużającego się średniego wieku mieszkańców bogatych krajów Europy.
Wydatki na farmaceutyki zwiększają się szybciej niż inne na składniki opieki zdrowotnej i w wielu państwach przekraczają 20% łącznych wydatków na ochronę zdrowia. Tak jest praktyczniej, tak bywa coraz skuteczniej, ale też może być tańsze od stosowania specjalistycznych terapii.
W krajach Unii rosną też szybko wydatki na refundację leków, co ma chronić kieszenie ich mieszkańców.

Rynkowo i państwowo

W UE nie ma wspólnej polityki lub jednolitego systemu refundacji leków.
W siedmiu krajach (Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, kraje skandynawskie) refundacja nie stanowi elementu polityki zdrowotnej rządu. Dlatego, że kiedy nowy lek zdobywa autoryzację rynkową, równolegle jest wpisywany na listę leków refundowanych. Wydawanie publicznych środków dokonuje się zatem bardziej za sprawą mechanizmów rynkowych niż administracyjnych. Rządy tych krajów pośrednio wpływają na politykę lekową, tworząc listy negatywne i wskazując te leki, które nie powinny być refundowane.
Są umieszczane na nich produkty farmaceutyczne o nieudokumentowanej skuteczności lub tzw. life style products - np. viagra, preparaty na nietrzymanie moczu itp.
Niektóre z tych krajów refundują także leki OTC, o ile nie znajdują się na liście negatywnej (Niemcy). Z kolei inne kraje refundują pewnym grupom pacjentów life style products. Np. w Szwecji zakup viagry bywa dofinansowywany ze środków publicznych pacjentom z urazami rdzenia kręgowego, w innych krajach skandynawskich - pacjentom z nadciśnieniem płucnym, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym.
- Wolnorynkowy sposób refundacji leków nie powoduje w zasadzie "sztucznego" rozrostu rynku farmaceutycznego - uważa Wojciech Gryta, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Abbott Laboratories Poland. Przykładem jest Wielka Brytania. Co więcej, rynek ten jest jednym z nielicznych w Europie, gdzie występuje "zdrowe" współistnienie leków innowacyjnych i generyków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH