Jeśli mamy dług, to nim zarządzajmy

Rozmowa z Wioletą Błochowiak, wiceprezes zarządu Electus SA

Rynek Zdrowia: - Jeśli Ustawa o działalności leczniczej sprawdzi się w praktyce, firmy wspierające restrukturyzację publicznych szpitali, takie jak Electus, stracą rację bytu?

Wioleta Błochowiak:
- Mamy to szczęście, że od wielu lat działamy w dwóch obszarach: wspierania płynności finansowej jednostek ochrony zdrowia, zresztą nie tylko publicznych, jak i w zakresie finansowania inwestycji.

Ustawa o działalności leczniczej nie rozwiąże wszystkich problemów systemowych naszej opieki zdrowotnej. Nadal mówimy o tych samych głównych zasadach finansowania świadczeń oraz tym samym płatniku, jakim jest NFZ.

Głównym źródłem przychodów niepublicznych ZOZ-ów pozostanie kontrakt z Funduszem. Spółki prowadzące niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej nadal będą funkcjonowały w tej właśnie rzeczywistości, a wiele z nich stanie przed koniecznością wdrożenia działań restrukturyzacyjnych i programów naprawczych.

Wszystkie zmiany w organizacji lecznictwa są i nadal będą uważnie monitorowane przez dostawców tego rynku.

Na postawy wierzycieli wpłynie zapewne fakt, że ich partnerami w rozmowach staną się podmioty prawa handlowego, podlegające procedurom upadłościowym.

Z tego powodu prezes zarządu spółki na pewno szybciej podejmie decyzje dotyczące warunków spłaty zobowiązań - możliwie najbardziej dogodnych dla siebie, ale i partnerów biznesowych.

Wniosek o upadłość może złożyć nie tylko zarząd spółki, ale i jej wierzyciele oczekujący na spłatę swoich należności.

Dodajmy, że zgodnie z prawem, wniosek taki może dotyczyć podmiotów, które straciły możliwość regulowania swoich zobowiązań w ciągu 14 dni.

- Banki będą chętniej współpracowały ze szpitalnymi spółkami niż z samodzielnymi publicznymi ZOZ-ami?

- Sektor bankowy nadal zachowa daleko idącą ostrożność w kwestii finansowania np. szpitalnych inwestycji, bez względu na formę prawną działalności tych jednostek. SPZOZ-y, nawet jeśli generują stratę, nie mogą upaść.

Spółka może.

Zresztą po przekształceniach dominującą formą będą spółki komunalne, de facto pozostające w sferze publicznej.

Tak więc skutki Ustawy o działalności leczniczej w zasadzie nie zmienią podejścia banków do szpitali.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH