Jeśli lekarze drogo leczą, mniej zarabiają

Wartość zakupów leków na rynku szpitalnym w 2013 roku wynosiła ponad 3 mld zł (w cenach hurtowych netto), co stanowiło 1% całego rynku leków w Polsce. Liczba zakupionych leków to ponad 68 mln opakowań.

W 2013 roku średnia cena leku szpitalnego dla Polski wyniosła 45 zł. W województwie kujawsko-pomorskim zbliżyła się do 56 zł, w warmińsko-mazurskim czy opolskim jest poniżej średniej krajowej i wynosiła ok. 31,50 zł - przedstawiał dane Walenty Zajdel, przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, podczas sesji "Gospodarka lekami w szpitalu", odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (7 maja 2014 r.).

Za mało nas

W Polsce 80-95% leków kupowanych jest w hurtowniach farmaceutycznych. Dla porównania - w takich państwach jak Niemcy, Francja, Belgia czy Hiszpania, 90- 95% leków szpitale kupują bezpośrednio u producenta.

Receptariusze szpitalne są prowadzone prawie we wszystkich aptekach szpitalnych w Europie, z wyjątkiem Chorwacji, Słowenii, Grecji i Irlandii, gdzie są w połowie aptek szpitalnych. Średnia liczba leków w receptariuszach szpitalnych to 960. Najmniej jest ich w Bośni i Hercegowinie - 246, najwięcej w Wielkiej Brytanii - do 1982 leków. 56% aptek szpitalnych w Europie ma w swoim asortymencie wyroby medyczne. 23% aptek szpitalnych w Europie przygotowuje leki w systemach unit dose.

Obecnie w Polsce przypada 0,6 farmaceuty na 100 szpitalnych łóżek. - Mamy około 1800 czynnych zawodowo farmaceutów, z czego 400 pracuje w działach farmacji. Są tworzone głównie w zakładach opiekuńczo-leczniczych i hospicjach. To niezbyt wiele - oceniał Dariusz Smoliński, opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej, koordynator Departamentu Farmacji Szpitalnej Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Dodał, że jeden farmaceuta często nie jest w stanie zapanować nad wieloma obowiązkami nałożonymi na niego w szpitalu. Ostatnio coraz częściej w ramach swoich kompetencji musi zajmować się na przykład także wyrobami medycznymi.

- Naszym marzeniem było wyznaczenie minimalnych norm zatrudnienia. Wzorem państw zachodnich, w mniejszych szpitalach powinno być co najmniej dwóch farmaceutów - dodaje konsultant.

Leczenie szpitalne w 2012 roku kosztowało NFZ ponad 29 mld zł, co stanowiło 50% wydatków Funduszu. Kolejne generuje POZ - 7,5 mld zł, refundacja cen leków - 6,8 mld zł, AOS - 5 mld zł, pozostałe rodzaje świadczeń to ok. 3% wydatków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH