Mamy w kraju około 400 lekarzy, którzy posiedli wiedzę na temat żywienia klinicznego

Leczenie żywieniowe w warunkach szpitalnych najczęściej prowadzą chirurdzy i anestezjolodzy. Mają największe doświadczenie w tego rodzaju terapii. Stosuje się ją wtedy, gdy nie wystarcza kuchenna dieta lub chory jest nieprzytomny albo ma trudności z połykaniem. Żywienie sztuczne jest też konieczne u pacjentów po resekcjach jelit.
Pacjenci z zachowaną czynnością przewodu pokarmowego są karmieni sztucznie za pomocą odpowiednio zbilansowanych preparatów przemysłowych podawanych drogą dojelitową przy użyciu sondy (zgłębnika) umieszczonego w żołądku lub jelicie. Zgłębnik wprowadza się przez nos lub za pomocą technik endoskopowych. Drugą metodą leczenia jest żywienie pozajelitowe mieszaninami podawanymi bezpośrednio do żyły pacjenta, zwykle dedykowane chorym po resekcjach jelit lub takim, u których konieczna jest szybka interwencja żywieniowa.
Jak zatem wygląda w naszych szpitalach dobra praktyka kliniczna w tym zakresie i jakie są wskazania do zastosowania leczenia żywieniowego?

Dojelitowo i pozajelitowo

- Leczenie pozajelitowe i dojelitowe stosujemy przed zabiegiem operacyjnym u chorych, którzy mają cechy wyniszczenia lub niedożywienia, u chorych ze zdiagnozowanym niedożywieniem szpitalnym wykrytym w czasie pobytu w szpitalu. Również u chorych po zabiegach operacyjnych wymagających profilaktycznego włączenia żywienia dojelitowego lub dożylnego - to wtedy, gdy chory będzie głodował 7-10 dni albo wtedy, kiedy chory jest po poważnym zabiegu operacyjnym i z tego powodu przewidujemy duży katabolizm i zaburzenia przechodzenia pokarmu - wylicza możliwe wskazania doktor Jan Kalaciński, ordynator oddziału chirurgii ogólnej w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu.
W szpitalu prowadzone jest też leczenie żywieniowe u chorych z powikłaniami pooperacyjnymi, np. rozejściem zespoleń, z przetokami, ropniami wewnątrzbrzusznymi. W jednej z prac naukowych, jakie powstały w oddziale chirurgicznym oświęcimskiego szpitala, lekarze dowiedli, że około 10% chorych w starszym wieku po amputacjach kończyn wykazuje cechy pogłębiającego się niedożywienia. Ta grupa chorych wymaga szczególnej uwagi.
W Oświęcimiu już kilka lat temu wprowadzono żywienie dojelitowe chorych w oddziałach neurologicznym i pulmonologicznym. Takie postępowanie dotyczy chorych neurologicznych z udarami mózgowymi - mniej więcej połowa z nich ma zaburzenia połykania i wpada w niedożywienie albo wyniszczenie, które pogłębia ich zły stan neurologiczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH