Jedyny taki ośrodek i potrójny jubileusz

Przemysł związany z ochroną zdrowia tworzy ok. 10% PKB całej Unii Europejskiej, co świadczy o jego znaczeniu i wielkości - mówił ERIK PLAS, dyrektor zarządzający MSD Polska Sp. z o.o., podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 18-20 maja 2016 r.).

Erik Plas podkreślał, że udział nakładów finansowych przemysłu farmaceutycznego na prowadzenie działalności innowacyjnej jest najwyższy w całym sektorze badawczo-rozwojowym.

- Inwestowanie w ochronę zdrowia to zarazem wspieranie wzrostu gospodarczego. Dlatego uwzględnienie przemysłu farmaceutycznego w myśleniu o gospodarce jest uzasadnione - stwierdził Erik Plas, który podczas majowego Kongresu w Katowicach wziął udział w sesji pt. "Klimat dla innowacji".

- Środki przeznaczane na szeroko rozumianą ochronę zdrowia, w tym rozwój nowych, skutecznych leków, są inwestycją, a nie kosztem - zaznaczył Plas.

Dostęp do wiedzy i innowacji

MSD prowadzi obecnie w Polsce ponad 40 badań klinicznych, współpracując z ponad 200 ośrodkami badawczymi. 5 lat temu firma zdecydowała się na otwarcie w Polsce jedynego w Europie Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych. Obecnie w warszawskim Centrum pracuje już ponad 170 osób.

To jednak nie jedyna rocznica obchodzona w tym roku przez MSD. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach firma podsumowała również 25 lat istnienia w Polsce i 125 lat działalności na świecie (firma MSD działa od 1891 roku i znana jest w USA pod nazwą Merck & Co., Inc.).

- Wybraliśmy Europejski Kongres Gospodarczy dla uczczenia potrójnego jubileuszu, żeby podkreślić, że firmy farmaceutyczne nie tylko dostarczają innowacyjne leki pacjentom, ale są także ważnym elementem życia gospodarczego - mówi dyrektor Erik Plas.

- Warto też pamiętać, że innowacyjne firmy farmaceutyczne wydają najwięcej pieniędzy na badania i rozwój w proporcji do swoich przychodów. Duża część tych inwestycji jest przeznaczona na badania kliniczne, które pozwalają na szybszy dostęp pacjentów do innowacyjnych metod leczenia, zaś lekarzom dają dostęp do najnowszej wiedzy medycznej - dodaje Erik Plas. - Rocznie MSD inwestuje w badania kliniczne w Polsce od 30 do 50 milionów złotych. Wkrótce ta kwota może być jeszcze większa, ponieważ rozpoczynamy nowe badania, wykorzystujące immunoterapię w onkologii.

Warszawskie Cent rum Zar ządzania Danymi z Badań Klinicznych jest jednym z czterech takich ośrodków MSD na świecie. Obsługuje nie tylko badania kliniczne prowadzone przez ośrodki współpracujące z firmą, ale także dane dotyczące bezpieczeństwa farmakoterapii z udziałem leków MSD.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH