Jedni muszą, inni chcą

Kryzys, szukanie oszczędności, rachunek ekonomiczny w firmach spowodowały, że utrzymanie przyzakładowych przychodni medycyny pracy staje się coraz trudniejsze. Jednak są podmioty, na które obowiązek posiadania takiej placówki nakłada prawo. Niektóre przedsiębiorstwa zdecydowały się na outsourcing, czyli kupowanie usług dla swoich przychodni na prywatnym rynku medycznym.

Ustawowy obowiązek posiadania placówki medycyny pracy dotyczy np. Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego.

Ze względu na ową formalną obligatoryjność, nie ma tu raczej mowy o tym, czy placówka ma ekonomiczną rację bytu, czy też nie.

Musi istnieć, bo tak nakazał ustawodawca, który uznał, że istnienie tego rodzaju przychodni jest niezbędne.

Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej powstał na podstawie specjalnego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie utworzenia poradni przyzakładowych w Straży Granicznej.

- Gospodarka finansowa PZOZ-u prowadzona jest według zasad określonych dla jednostki budżetowej, w ramach etatów i środków przyznanych Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej, a podstawą tej gospodarki jest plan finansowy oddziału - tłumaczy Rynkowi Zdrowia rzecznik prasowy komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, chor. SG Agnieszka Golias.

Podstawowa działalność

zakładu, na podstawie wspomnianego rozporządzenia, polega głównie na: udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej, specjalistycznej, stomatologicznej oraz psychologicznej opieki zdrowotnej, wykonywaniu zadań z zakresu medycyny pracy i orzecznictwa lekarskiego obejmującego kandydatów do służby oraz funkcjonariuszy SG będących w służbie, jak również pomocy medycznej w sytuacjach mogących stwarzać stany nagłego zagrożenia zdrowia i życia podczas realizacji ustawowych zadań przez Straż Graniczną.

Agnieszka Golias informuje, że jeśli chodzi o medycynę pracy, to do zadań przychodni należy: sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej, analiza warunków służby i pracy uwzględniająca występowanie czynników szkodliwych i uciążliwych, w szczególności narażenia na: kontakt z substancjami drażniącymi, alergizującymi, rakotwórczymi, toksycznymi, czynnikami zakaźnymi, długotrwałe stany napięć emocjonalnych, kontakt z materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi i samozapalnymi.

Dodatkowo przychodnia - także w ramach medycyny pracy - prowadzi m.in. konsultacje psychologiczne i profilaktykę w zakresie stresu i jego następstw oraz zajmuje się rozpoznawaniem niebezpieczeństw zachorowań i prowadzeniem działań profilaktycznych. Ponadto placówka udziela pierwszej pomocy medycznej w nagłych zachorowaniach i wypadkach w miejscu służby i pracy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH