Wdrożenie oprogramowania w szpitalach wiąże się z budową całej infrastruktury informatycznej. Tego nie można zrobić chałupniczo.

Tylko w lecznictwie zamkniętym opieranie się wyłącznie na systemie rozliczeniowym jest tyleż bezzasadne, co niemożliwe; tymczasem dla wielu innych placówek HIS to artykuł jeszcze nie pierwszej potrzeby. Jest jednak takie powiedzenie, że ten kto chce zyskać, to na początku musi zainwestować. Dotyczy to również informatyzacji działalności placówek opieki zdrowotnej, przynoszącej w końcu wymierne korzyści.
- W naszym ZOZ-ie nie mamy na razie zintegrowanego systemu, który zarządzałby ruchem pacjentów lub generował jakieś raporty, na przykład do Ministerstwa Zdrowia czy NFZ.
Z prostej przyczyny: nie stać nas na to.
Koszty osieciowania naszego szpitala, wpisanego w rejestr zabytków i składającego się z wielu oddalonych od siebie pawilonów, są na dziś zbyt duże...
- przyznaje Włodzimierz Drożdżewicz z ZOZ Żyrardów.
- W ramach pomocy Banku Światowego, w latach dziewięćdziesiątych, sfinansowano nam budowę sieci łączącej kilka pawilonów z budynkiem administracyjnym.
Do tego oprogramowanie do obsługi części szarej. Przymierzaliśmy się do wprowadzenia dużego systemu w rodzaju KS-SOMED. Byliśmy na pokazach tego oprogramowania. Podobało się i przydałoby się ono w naszym szpitalu - mówi Włodzimierz Drożdżewicz.
- Tak jak powiedziałem: chcielibyśmy, ale nie mamy za co. W końcu wdrożenie takiego oprogramowania wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu, budową całej infrastruktury informatycznej - przypomina nasz rozmówca. - Takie aplikacje to nie programy do rozliczania się z NFZ. Tu trzeba indywidualnych wdrożeń, przystosowania do struktury placówki. Krótko rzecz ujmując - tego nie można zrobić w sposób chałupniczy, czytaj: prawie bezkosztowo. Mam tylko nadzieję, że z czasem będzie nas stać na pełną informatyzację działalności.
Ograniczone możliwości finansowe sprawiają, że wiele placówek ochrony zdrowia - szczególnie tych niewielkich i prowincjonalnych - informatyzację siłą rzeczy sprowadza do stosowania (bezpłatnych do niedawna) programów KS-SWD i Pakietu Świadczeniodawcy oraz aplikacji do zarządzania pozamedyczną sferą działalności. Ta grupa potencjalnych klientów firm, oferujących software dla branży, zainteresowana jest przede wszystkim poprawą swej kondycji finansowej. Będzie lepsza - wtedy będą myśleć o zintegrowanych systemach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH