Prywatna sieć laboratoriów w odpowiedzi samorządowi, czyli na razie...

W artykule "Samorząd w odpowiedzi prywatnym sieciom" ("Rynek Zdrowia" nr 1/2007), prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych Henryk Owczarek przedstawił, jak wiele działań legislacyjnych zostało podjętych w celu podniesienia jakości w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Trzeba jednak pamiętać, że powodem regulacji prawnych w tym zakresie była niska jakość pracy, przekładająca się na jakość wyników badań laboratoryjnych, brak standardów jakości świadczenia usług laboratoryjnych przez laboratoria medyczne w Polsce oraz rosnąca konkurencja na rynku medycznych usług laboratoryjnych.
Działający przy Ministerstwie Zdrowia Zespół ds. Wdrażania Systemu Jakości w Laboratoriach Diagnostycznych i Mikrobiologicznych powstał dopiero w 2002 roku, zaś efekt jego pracy, tj. rozporządzenie dotyczące standardów jakości, dopiero w 2006 roku.

Podstawowy poziom

Rozporządzenie to zostało oparte na normach ISO 17025 oraz ISO 15189 i zgodnie z intencją ustawodawcy określa podstawowy poziom jakości obowiązkowy dla wszystkich medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.
Jest to jednak powód, dla którego z obu norm ISO wybrano jedynie niektóre podstawowe wymagania jakościowe związane z wykonywaniem badań laboratoryjnych i całkowicie pominięto wymagania dotyczące jakościowego aspektu zarządzania laboratorium, czyli systemu zarządzania jakością. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że dopiero to rozporządzenie wprowadza w laboratoriach medycznych powszechny obowiązek prowadzenia wewnętrznej i zewnętrznej kontroli jakości badań laboratoryjnych, zaś okres dostosowania laboratoriów do wymagań rozporządzenia wynosi 3 lata od jego ogłoszenia (do marca 2009 roku).
Z publikowanych co roku danych Centralnego Ośrodka Badania Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej wynika, że liczba laboratoriów biorących udział w kontroli zewnętrznej prowadzonej przez Ośrodek zazwyczaj nie przekraczała 1800 laboratoriów, podczas gdy w prowadzonym przez KIDL rejestrze znajduje się ok. 2800 laboratoriów medycznych. Z dostępnych danych Kolegium Medycyny Laboratoryjnej, krajowego dystrybutora materiałów kontrolnych Labquality, wynika, że w programach kontroli zewnętrznej oferowanych przez Labquality w skali całego kraju uczestniczy obecnie 340 laboratoriów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH