Rozliczanie leczenia obcokrajowców w Polsce według stawek NFZ oznacza dotowanie unijnych pacjentów

Zdaniem naszych środowisk medycznych, Polska podpisała z krajami UE niekorzystne umowy dotyczące leczenia unijnych pacjentów nad Wisłą. Zagraniczne kasy chorych płacą polskim szpitalom według bardzo niskich stawek Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Trzeba poprawić stan prawny w zakresie rozliczania leczenia pacjentów z Unii. Nie mamy podpisanych umów z firmami ubezpieczeniowymi, a NFZ nie zawarł korzystnej umowy m.in. z niemieckimi kasami chorych AOK. Potrzebna jest nowa ustawa o ochronie zdrowia, która ureguluje te wszystkie niedociągnięcia - wylicza Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

Żeby nie dopłacać

Według umów, które podpisała Polska z krajami wspólnoty, cena usług medycznych odpowiada rzeczywistym cenom obowiązującym w danym kraju, czyli u nas obowiązuje cennik NFZ. Oznacza to, że placówka dostanie za pacjenta - cudzoziemca dokładnie tyle pieniędzy, ile za rodzimych chorych. To sprawiło, że wiele specjalistycznych klinik zrezygnowało ze świadczenia usług cudzoziemcom.
- Przy tak niskim koszyku świadczeń gwarantowanych dla Polaków, nie będziemy dopłacać do leczenia obcokrajowców - oburza się prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Centrum odmówiło wykonania operacji wieńcowych u 130 Austriaków, którzy zgłosili się w tym roku do zabrzańskiej kliniki.
Z kolei Centrum Flebologii, specjalizujące się w leczeniu żylaków, zrezygnowało z leczenia Holendrów - co jednak nie dotyczy pacjentów komercyjnych.

Może być hit, ale...

- Zmianę sytuacji może przynieść dopiero zgoda na refundację leczenia po kosztach rzeczywistych, poniesionych i udokumentowanych przez szpital, a nie tych według katalogu świadczeń - uważa Sokołowski. - Podstawowym założeniem winno być zrównanie w prawach świadczeniodawców polskich i unijnych oraz refundowanie placówkom kosztów poniesionych na świadczenia pozaszpitalne.
Według środowisk lekarskich, usługi medyczne mogłyby się stać polskim hitem eksportowym.
- Mamy w medycynie świetnych specjalistów i jednocześnie możemy często zaproponować niższe ceny niż na Zachodzie. Aby uprawiać taką medycynę dla obcokrajowców, trzeba byłoby zdobywać kontrakty za pośrednictwem firm ubezpieczeniowych - przyznaje prezes Sokołowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH