Dyrektorzy szpitali głowią się, jak od początku 2008 r. uniknąć kłopotów kadrowych, które mogą być skutkiem unijnych przepisów o czasie pracy

1 stycznia 2008 r. zaczną obowiązywać w Polsce przepisy unijne dotyczące czasu pracy. Zgodnie z nimi, lekarze będą mogli pracować powyżej 48 godzin tylko wtedy, gdy się na to zgodzą.
Dyżury zostaną wliczone do tygodniowego pensum, a czas nieprzerwanego odpoczynku nie będzie mógł być krótszy niż 11 godzin. Zmiana przepisów oznacza, że placówki mogą stanąć przed poważnymi problemami kadrowymi.
- Gdybym jutro musiał dostosować się do nowych przepisów, miałbym do obsadzenia 80 wakatów - powiedział Gazecie Wyborczej Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - U nas zabrakłoby 86 lekarzy - szacuje płk Grzegorz Stoinski, komendant wrocławskiego Szpitala Wojskowego.
Dlatego dyrektorzy wszystkich dolnośląskich szpitali proponują lekarzom pracę na nowych warunkach. - W grę wchodzą m.in. kontrakty, zmianowy system pracy lub tzw. opcja opt-out, czyli lekarze pozostają na etatach, ale godzą się na pracę w nadgodzinach - donosi gazeta. Tymczasem 8 listopada Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował apel "Do wszystkich lekarzy w Polsce", w którym czytamy m.in.: "Nie zgadzajcie się pochopnie na podpisywanie tzw. klauzuli opt-out, to znaczy nie wyrażajcie pochopnie zgody na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo.
Nie poddawajcie się presji dyrektorów i próbom zastraszania, że brak zgody na opt-out oznaczać będzie wprowadzenie pracy zmianowej. Wprowadzenie pracy zmianowej nie jest ani łatwe, ani tanie, wymaga ponadto zatrudnienia dodatkowych lekarzy, których już dzisiaj brakuje. Nie podejmujcie żadnych pochopnych decyzji przed Nadzwyczajnym Krajowym Zjazdem Delegatów OZZL, który odbędzie się 7 grudnia. Na zjeździe tym ustalone zostaną szczegóły dotyczące akcji nazwanej przez nas "nokaut przez opt-out" (...). OZZL zwróci się do premiera i ministra zdrowia z propozycją rozwiązania tego problemu na poziomie centralnym". Kogo posłuchają lekarze - pracodawców czy związkowców - czas pokaże.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH