O plusy, minusy oraz największe zaskoczenia, dotyczące polskiej ochrony zdrowia w 2010 roku, zapytaliśmy m.in. członków sejmowej Komisji Zdrowia. Więcej opinii podsumowujących minione 12 miesięcy - w portalu rynekzdrowia.pl.

Beata Małecka-Libera, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia

Liczne i bardzo ważne prace legislacyjne


Dla mnie najważniejszym plusem 2010 roku jest to, że pakiet ustaw zdrowotnych został skierowany pod obrady Sejmu. Jest to dwanaście ustaw, które dotykają wielu obszarów ochrony zdrowia.

Trudno jest wszystko wymienić jednym tchem - to naprawdę szeroki zakres zmian legislacyjnych.

Zajmujemy się nie tylko zmianami w funkcjonowaniu ZOZ-ów; planowane są dosyć istotne zmiany w obszarze farmaceutycznym, praw pacjenta, systemu kształcenia lekarzy, obszaru wykonywania zawodu pielęgniarek.

Istotna jest ustawa informatyczna, która ma obejmować swoim zakresem cały system ochrony zdrowia.

Fundamentalną jest ustawa o działalności leczniczej, która naprawdę idzie w dobrym kierunku, chociaż wiem, że budzi sporo kontrowersji.

Ważna w minionym roku była jeszcze jedna sprawa - nowelizacja tzw. ustawy tytoniowej, która spowodowała zwiększenie stref bezdymnych. Ta ustawa także była bardzo kontrowersyjna.

Pracowaliśmy nad nią bardzo długo, bo przecież już za poprzedniej kadencji Sejmu. To, co znalazło się ostatecznie w ustawie, jest konsensusem między różnymi stanowiskami.

Były głosy, że nowe przepisy są za mało restrykcyjne, że powinny jeszcze bardziej ograniczać strefy dla palących. Inni twierdzili, że ustawa jest... zbyt restrykcyjna, gdyż ogranicza wolność. Uważam, że jeśli chodzi o ochronę osób niepalących, to wniosła ona wiele dobrego w tym zakresie.

Żałuję natomiast, że nie weszła w życie ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Ta regulacja jest bardzo oczekiwana. Przez większość z nas jest rozumiana nie tylko jako źródło dodatkowych pieniędzy dla systemu, ale przede wszystkim jako pole do zdrowej konkurencji - nie tylko między świadczeniodawcami. Jeśli pojawiłby się dodatkowy ubezpieczyciel, większa uwaga byłaby skupiona na jakości usług medycznych, a na tym przecież wszystkim nam zależy najbardziej.

Zaskoczenie? To, że nie było w 2010 roku epidemii grypy...

Poprzednia i obecna zima jest pod tym względem dla nas łaskawa.

Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH