Jaki jest cel terapii?

Kontrowersje związane z nowym zapisem w programie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

W obecnie obowiązującym programie terapeutycznym dotyczącym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) - w części opisującej zakończenie leczenia - funkcjonuje zapis, który jest wewnętrznie niespójny, co rodziło przez lata problemy interpretacyjne. W ostatnich miesiącach udało się wprowadzić do aplikacji smpt zmianę, która jest zgodna z rekomendacjami EULAR i zasadą"treat to target".

W trakcie konsultacji społecznych

została złożona propozycja zmiany funkcjonującego zapisu. Nowy, umieszczony w rozporządzeniu, zamiast poprawić, jeszcze bardziej komplikuje sytuację pacjentów i może być dla nich niekorzystny.

Program używa zamiennie pojęć "niska aktywność choroby" oraz "remisja", podając dla obu wartość DAS28 < 2,6, co nie jest zgodne z prawdą (pkt G. Kryteria zakończenia udziału w programie terapii biologicznej lub zakończenia udziału w danym rzucie terapii biologicznej: "uzyskanie przez pacjenta niskiej aktywności choroby, stwierdzonej w trakcie badania monitorującego, utrzymującej się przez okres przekraczający 6 miesięcy; miernikiem uzyskania niskiej aktywności choroby lub remisji jest, zgodnie z kryteriami EULAR, DAS28 mniejszy niż 2,6, w przypadku konieczności zastosowania użytego w programie wskaźnika DAS, miernikiem niskiej aktywności choroby lub remisji jest, zgodnie z kryteriami EULAR, DAS mniejszy lub równy 2,4").

Pojęcia "niska aktywność choroby" i "remisja" są stanami, dla których EULAR zdefiniował konkretne wartości."Niska aktywność choroby" występuje przy wskaźniku DAS28 < 3,2, a "remisja" przy DAS28 < 2,6. Podobnie dla DAS wartości wskaźnika odpowiadające obu stanom aktywności są różne. Co więcej, obecnie w programie podaje się dla DAS28 wartość < 2,6 odpowiadającą remisji, ale dla DAS wartość < 2,4 odpowiadającą niskiej aktywności choroby.

Zgodnie z rekomendacjami EU-LAR celem leczenia jest remisja lub niska aktywność choroby. Osiągnięcie remisji określono jako najważniejszy cel terapii, ale najbardziej realny u pacjentów z wczesnym RZS, a niskiej aktywności choroby jako cel alternatywny u pacjentów z wieloletnim wywiadem choroby. Poprzednia aplikacja tego nie uwzględniała.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH