Nie ma żadnego "tajemnego składnika", który gwarantuje komercjalizację badań w medycynie. Tu decyduje wola współpracy ze strony biznesu i uczelni oraz dostęp do finansowania - podkreślali uczestnicy sesji "Rozwój innowacji w sektorze medycznym z perspektywy Polski Wschodniej" odbywającej się podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 22-23 września 2016 r.)

Goście sesji starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie: czy w zakresie innowacji w ochronie zdrowia dostatecznie wykorzystujemy potencjał ośrodków i uczelni medycznych w regionie oraz gdzie szukać finansowania dla takich projektów?

Jak zauważył prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, to unijny program Horyzont 2020 jest uważany za najbardziej zasobny w środki dostępne do wykorzystania w celu prowadzenia badań naukowych, następnie aplikacyjnych. - Problem w tym, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom akurat w dziedzinie nauk medycznych szanse uzyskania tych grantów są bardzo niskie. Wskaźnik sukcesu takich projektów sięga w niektórych programach jednego procenta - mówił profesor.

Potrzebne konsorcja

Przypomniał, że projekty składane w programie Horyzont 2020 są przygotowywane przez konsorcja złożone z bardzo dobrych, sprawdzonych instytucji naukowych i biznesowych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należał do uczelni medycznych składających najwięcej wniosków. Projekty przechodziły do drugiego etapu, ale nie uzyskał y satysfakcjonującego końcowego wyniku. - Oczywiście nie poddajemy się, ciągle aplikujemy o środki z różnych programów - podkreślał prorektor UM w Białymstoku.

Uczelnie medyczne sięgnęły m.in. po środki z programu Strategmed. Założeniem tego programu było przeprowadzenie takich badań w dziedzinie medycyny, które zakończyłyby się konkretnymi wdrożeniami, aplikacjami przemysłowymi. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest liderem jednego z projektów. Zdobył w pierwszym rozdaniu grant na badania (kwota ok. 19 mln zł), których celem jest wprowadzenie spersonalizowanej diagnostyki terapii chorób nowotworowych. Zadaniem naukowców będzie zwiększenie przeżywalności w raku płuca z kilku procent obecnie, do kilkudziesięciu.

- Stworzyliśmy system powiązań z przedsiębiorstwami, bo tu wchodzą w grę badania, które mogą być tylko wykonywane przez przemysł - zaznaczył prof. Moniuszko, podkreślając, że bez tworzenia konsorcjów z przemysłem nie można dziś liczyć na komercjalizacyjny sukces.

Zdobycie środków na wszelkie badania medyczne wymaga umiejętnego aplikowania od strony formalnej, a to z kolei wiąże się z olbrzymią pracą merytoryczną. Jak mówił prorektor UM w Białymstoku, uczelni przydałaby się doskonale przygotowana grupa pracowników zajmujących się merytorycznym pisaniem grantów. - Pisząc o granty, byliby też w stanie identyfikować wszystkie konkursy. Informacja o nich wydaje się czasami hermetyczna, bo niektóre programy wymagają niejako bardziej wnikliwego poszukiwania, choć są jak najbardziej dostępne w sieci - mówił prof. Moniuszko.

Od pomysłu do przemysłu

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH