System kształcenia lekarzy rodzinnych, czyli lepsze wypiera dobre?

Mamy dobry system kształcenia podyplomowego lekarzy rodzinnych.
Zostanie jednak zmieniony w przyszłym roku. Zmiany "skonsumują" dyrektywę Unii Europejskiej, zalecającą, aby specjalizacje lekarskie trwały nie krócej niż 4-5 lat, a jeśli dłużej, to nieznacznie.
Tymczasem u nas specjalizacje szczegółowe uzyskuje się co najmniej w 8 lat po odbyciu stażu.
Resort, przedstawiciele samorządu lekarskiego i środowisko akademickie jest przekonane o celowości tego typu zmian pod warunkiem, że nie pogorszy się jakość kształcenia - mówi Roman Danielewicz, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

Trzy stopnie

Lekarze rodzinni i innych specjalności skrócą czas "wyzwolenia się", jak kiedyś nazywano przyznanie czeladnikowi tytułu mistrza.
Zyska niewątpliwie budżet państwa, który na szkolenie podyplomowe wydaje 1,3 mld złotych rocznie.
- Po co zmieniać założenia kształcenia lekarzy rodzinnych, skoro się sprawdzają, a młodzież jest dobrze przygotowywana do wykonywania zawodu? - pyta dr Ewa Czerwińska ze Studium Medycyny Rodzinnej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Czy będą oni ofiarami zakładanych modyfikacji w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, czy jednak także zyskają, ponieważ wciąż jest kilka problemów specjalizacji czekających na rozwiązanie. Kształcenie podyplomowe lekarza rodzinnego (i innych specjalności) jest trzystopniowe. Obejmuje: staż podyplomowy, kształcenie specjalistyczne oraz doskonalenie zawodowe.
Staż podyplomowy ma na celu pogłębienie wiedzy teoretycznej, wyniesionej w trakcie 6 lat studiów oraz praktyczną naukę leczenia i udzielania innych świadczeń zdrowotnych.
Absolwent akademii medycznej ma bowiem ograniczone prawo wykonywania zawodu.

Na stażu

Staż i jego ukończenie, poświadczone w dodatku egzaminem, jest warunkiem uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza. Staże są realizowane w placówkach wpisanych na listę marszałka województwa. Ośrodków takich jest 4083, z czego w 56 można odbywać staże lekarza rodzinnego. Dysponują one ponad 3,2 tys. miejscami dla robiących tę specjalizację, co plasuje ją na drugim miejscu za specjalizacją "choroby wewnętrzne".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH