System kształcenia lekarzy rodzinnych, czyli lepsze wypiera dobre?

Mamy dobry system kształcenia podyplomowego lekarzy rodzinnych.
Zostanie jednak zmieniony w przyszłym roku. Zmiany "skonsumują" dyrektywę Unii Europejskiej, zalecającą, aby specjalizacje lekarskie trwały nie krócej niż 4-5 lat, a jeśli dłużej, to nieznacznie.
Tymczasem u nas specjalizacje szczegółowe uzyskuje się co najmniej w 8 lat po odbyciu stażu.
Resort, przedstawiciele samorządu lekarskiego i środowisko akademickie jest przekonane o celowości tego typu zmian pod warunkiem, że nie pogorszy się jakość kształcenia - mówi Roman Danielewicz, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

Trzy stopnie

Lekarze rodzinni i innych specjalności skrócą czas "wyzwolenia się", jak kiedyś nazywano przyznanie czeladnikowi tytułu mistrza.
Zyska niewątpliwie budżet państwa, który na szkolenie podyplomowe wydaje 1,3 mld złotych rocznie.
- Po co zmieniać założenia kształcenia lekarzy rodzinnych, skoro się sprawdzają, a młodzież jest dobrze przygotowywana do wykonywania zawodu? - pyta dr Ewa Czerwińska ze Studium Medycyny Rodzinnej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Czy będą oni ofiarami zakładanych modyfikacji w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, czy jednak także zyskają, ponieważ wciąż jest kilka problemów specjalizacji czekających na rozwiązanie. Kształcenie podyplomowe lekarza rodzinnego (i innych specjalności) jest trzystopniowe. Obejmuje: staż podyplomowy, kształcenie specjalistyczne oraz doskonalenie zawodowe.
Staż podyplomowy ma na celu pogłębienie wiedzy teoretycznej, wyniesionej w trakcie 6 lat studiów oraz praktyczną naukę leczenia i udzielania innych świadczeń zdrowotnych.
Absolwent akademii medycznej ma bowiem ograniczone prawo wykonywania zawodu.

Na stażu

Staż i jego ukończenie, poświadczone w dodatku egzaminem, jest warunkiem uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza. Staże są realizowane w placówkach wpisanych na listę marszałka województwa. Ośrodków takich jest 4083, z czego w 56 można odbywać staże lekarza rodzinnego. Dysponują one ponad 3,2 tys. miejscami dla robiących tę specjalizację, co plasuje ją na drugim miejscu za specjalizacją "choroby wewnętrzne".

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH