Jak zmienimy POZ? Jest czas na dyskusję...

Kto i na jakim etapie będzie koordynował drogę pacjenta w systemie, jak ma funkcjonować budżet powierzony, jak mierzyć jakość w POZ. To niektóre pytania, na które starali się odpowiedzieć eksperci podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Wart. 4 projektu ustawy o POZ ministerstwo wskazuje, że to lekarz POZ jest koordynatorem opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia, ale nie ma tam podanych określonych narzędzi.

- Już na poziomie POZ trzeba jasno określić, które obowiązki i w jakim stopniu - jeśli chodzi o pielęgnację pacjenta - przynależą pielęgniarce, a które - jeśli chodzi o ocenę stanu zdrowia pacjenta - lekarzowi - mówił na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenge Congress, Katowice, 9-11 marca) podczas sesji "Podstawowa opieka zdrowotna" Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

- To dlatego, że narzucanie zasady, iż to lekarz ma koordynować i być kierownikiem zespołu POZ wzbudza pewne kontrowersje w środowisku pielęgniarskim - przyznał Jacek Krajewski. Dodał: - Można też wyobrazić sobie i taką sytuację, że na zasadzie więzów służbowych właściciel firmy wyznacza koordynatora, który niekonieczne musi być lekarzem albo pielęgniarką.

Kto koordynatorem

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, odpowiedziała, że jest zgoda w środowisku POZ co do tego, iż w małym podmiocie rzeczywiście można się porozumieć, kto zostaje koordynatorem - lekarz czy pielęgniarka. Przyznała, że w przypadku dużych POZ niekoniecznie to oni muszą być koordynatorami.

Przypomniała, że pielęgniarki są specjalistkami i jest ich mało. - Skoro tak, to może zajmijmy się przede wszystkim naszymi kompetencjami. Potrzebna jest też osoba, której wiedza pozwoli ogólniej spojrzeć na problemy pacjentów, gdy działania POZ trzeba szerzej skoordynować np. z MOPS-em - rozważała.

- Zatem równie dobrze rolę koordynatora może pełnić osoba z wykształceniem w dziedzinie zdrowia publicznego, a mamy sporo takich niewykorzystanych - mówiła Zofia Małas, zaznaczając, że w tej kwestii potrzebna jest pogłębiona dyskusja.

Również konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszka Jankowska-Zduńczyk podkreślała, że kompetencje pielęgniarek i ich wiedza "absolutnie nie są w pełni wykorzystane" i już choćby z tego powodu bardzo potrzebna jest merytoryczna dyskusja, komu powierzyć koordynację opieki nad pacjentem.

Jej zdaniem koordynacja opieki w POZ nie odnosi się wyłącznie do kierowania, ale wynika stąd, iż każdy z członków zespołu ma swój zasób kompetencji, które dopiero wspólnie tworzą końcowy efekt lepszej jakości opieki. - Bardzo ważne jest, żebyśmy nie patrzyli na koordynację w POZ z perspektywy interesów grupy zawodowej. Mamy pacjenta z jego potrzebami w zakresie opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, socjalnej i cały czas to jest ten sam pacjent - zaznaczyła konsultant krajowa, dodając, że taki punkt widzenia środowisko wydaje się podzielać.

Czy będzie konsensus

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH