Od 26 stycznia do 2 lutego br. na łamach portalu rynekzdrowia.pl prosiliśmy naszych Czytelników o wypełnianie ankiety: "Jak zmieniać POZ, by skrócić kolejki do specjalistów?" Zaproponowane w 8 punktach rozwiązania generalnie spotkały się z akceptacją uczestników redakcyjnej sondy. Ufamy, że wyniki ankiety, które przekazaliśmy do Ministerstwa Zdrowia, będą pomocne przy poszukiwaniu sposobów na usprawnienie POZ i rozładowanie kolejek do specjalistów.

Przypomnijmy, że prosiliśmy naszych Czytelników o odpowiedź (tak lub nie) dotyczącą następujących rozwiązań:

wprowadzenie zadaniowego opłacania lekarzy rodzinnych

zapewnienie corocznej rewaloryzacji stawki kapitacyjnej

uzależnienie wzrostu stawek zadaniowych od wyników leczenia

wprowadzenie symbolicznych opłat za kolejne, nieuzasadnione wizyty pacjentów

zezwolenie lekarzom POZ na przepisywanie leków refundowanych przewlekle chorym bez konieczności odsyłania do specjalisty

umożliwienie lekarzom POZ konsultacji ze specjalistą w oparciu o tzw. szybką ścieżkę

poszerzenie wykazu badań diagnostycznych zlecanych przez lekarza POZ

wykonywanie przez lekarzy POZ prostych zabiegów ambulatoryjnych.

Oto podsumowanie wyników naszego sondażu.

Zdecydowana większość uczestników redakcyjnej sondy (77%) opowiada się za tym, żeby lekarzy rodzinnych wynagradzać nie tylko w oparciu o stawkę kapitacyjną, ale także od wykonania zleconych zadań. Odmienny pogląd wyraża 23% pytanych osób.

Dotychczas jest tak, że na jednego lekarza przypada 2500-2800 pacjentów, za których otrzymują pieniądze z kontraktu wg stawki kapitacyjnej, czyli poniekąd za gotowość, bo niezależnie od tego, ilu porad udzielą. W praktyce dziennie przyjmują od kilku, kilkunastu do kilkudziesięciu chorych (np. w sezonie grypowym). Wprowadzenie zleceniowego systemu mogłoby skłonić lekarzy POZ do większego zaangażowania się w profilaktykę, czyli m.in. w prowadzenie wszelkiego rodzaju badań przesiewowych.

Eksperci podpowiadają, że wtedy trzeba by przynajmniej o połowę zmniejszyć liczbę pacjentów przypadających na jednego lekarza rodzinnego - do poziomu obowiązującego w innych krajach europejskich. Specjaliści, którzy opowiadają się za mieszanym sposobem kontraktowania POZ, proponują następujący podział pieniędzy: 70% ze stawki kapitacyjnej, 15% ze stawki za usługi i kolejne 15% za osiąganie wskaźników zdrowotnych.

➤ Co do tego, że należy zapewnić coroczną rewaloryzację stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji, przekonanych jest prawie trzy czwarte respondentów (71%). Przeciwnego zdania jest 29% uczestników sondy.

Opowiedzenie się za tym, żeby w wysokości kontraktu uwzględnić inflację wydaje się w pełni zrozumiałym postulatem. Prowadzenie gabinetu lekarza rodzinnego wiąże się z opłacaniem przeróżnych rachunków (czynsz, media, telefon itd.), których nawet znaczny wzrost nie powinien odbijać się na realizacji podstawowych zadań POZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH