Jak zdobywa się unijne dotacje

W Zgorzelcu rozwijają współpracę transgraniczną dzięki dobrze przygotowanym wnioskom pomocowym

Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Zgorzelcu jest jednym z niekwestionowanych liderów w wykorzystaniu środków unijnych na inwestycje. W tym roku dyrekcja szpitala zamierza zreali-zować inwestycje za 91 mln zł, z czego ze środków unijnych będzie pochodziło 60 mln zł. Do tej pory placówka na projekty na lata 2009-2010 pozyskała 25 mln zł.

Jak podkreśla dyrektor WS SPZOZ w Zgorzelcu Zofia Barczyk, korzystanie z pieniędzy unijnych jest dobrodziejstwem: - Pozwala nam to doprowadzić szpital do standardów europejskich. Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że w zapewnieniu środków własnych niezbędnych do udziału w unijnych programach wspiera nas samorząd.

Bez konkurencji

Wiele projektów można tam realizować dzięki współpracy transgranicznej. Trzeba jednak pilnować, aby ta współpraca nie przerodziła się w konkurencję. Dlatego szpital w Zgorzelcu nie kieruje do pacjentów z drugiego brzegu Nysy oferty zabiegów planowych. Chodzi przede wszystkim o to, że taka opcja mogłaby się skończyć odcięciem dostępu do środków unijnych w wielu programach z powodu wkroczenia jednostki w sferę pomocy publicznej.

Jednym z kryteriów przesądzających o tym, że pomoc udzielana ze środków unijnych ma charakter pomocy publicznej, jest element konkurencyjności. - My tego kryterium nie spełniamy i zależy nam, żeby tak pozostało - tłumaczy zawiłości unijnych dotacji Piotr Ilczyna, kierownik działu rozwoju i marketingu w zgorzeleckim szpitalu. Dodaje: - Gdybyśmy stali się konkurencyjnym zagrożeniem dla szpitali w Görlitz, nie zechciałyby z nami współpracować.

W Zgorzelcu, nim sięgnięto po środki unijne, policzono plusy i minusy, z jakimi wiązałoby się podjęcie rywalizacji o pacjenta z niemieckimi placówkami. Badanie marketingowe wykazało, że pacjenci z Görlitz nie są zainteresowani leczeniem w polskim szpitalu, bo system ochrony zdrowia w ich państwie oferuje im lepsze warunki udzielania świadczeń medycznych. Są o tym święcie przekonani, pomimo pojawiających się kolejek i konieczności nieznacznego, co prawda, ale jednak - współpłacenia.

Opinia na korzyść

Istnieją i takie dziedziny usług oraz gospodarki, które znalazły uznanie w oczach Niemców. Kupują polską żywność, odwiedzają zakłady fryzjerskie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH