Zdaniem specjalistów, coraz częściej wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) zarażamy się u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała. Oczywiście do zakażeń dochodzi także w placówkach ochrony zdrowia, choć takie przypadki - w porównaniu np. z sytuacją jeszcze sprzed 20-30 lat - zdarzają się rzadko. O programie profilaktyki HCV piszemy na str. 6. Poniżej dwie opinie ekspertów dotyczące specyfiki tych zakażeń.

doc. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych

Warto się poddać Badaniom


Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do największej liczby zakażeń HCV dochodziło w placówkach ochrony zdrowia. W tamtym czasie często przetaczano pacjentom krew, chociażby kobietom przed porodem. To zaowocowało dużą liczbą osób zakażonych, które obecnie mają 40-50 lat.

Szpitale mają już na szczęście wypracowane odpowiednie procedury sanitarne, dlatego zmalało ryzyko nabawienia się WZW typu C podczas zabiegu operacyjnego. Również w krwiolecznictwie zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C praktycznie nie występują.

Wydaje się, że do większości zakażeń HCV dochodzi obecnie poza placówkami medycznymi - m.in. w gabinetach kosmetycznych. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że dezynfekcja narzędzi nie zawsze bywa skuteczna. Żeby mieć pewność co do tego, że zostały one dobrze odkażone, należy używać autoklawów ciśnieniowych.

Stan dezynfekcji narzędzi u kosmetyczek pracujących w zarejestrowanych gabinetach jest jeszcze w miarę przyzwoity.

Jednak należy bezwzględnie unikać osób, które usługi kosmetyczne proponują w domu lub dojeżdżają do klienta.

Nad tymi osobami nie ma żadnej kontroli sanitarnej.

Wiele osób nie wie, że jest zakażonych HCV, choć część z nich oczywiście wyzdrowiała samoistnie, ponieważ w niektórych przypadkach organizm jest w stanie sam poradzić sobie z wirusem.

Wprawdzie nie ma jeszcze szczepionki przeciwko WZW typu C, jednak zakażenie to można z powodzeniem leczyć, o ile zostanie ono w miarę wcześnie wykryte. Z drugiej strony wiemy, że leczenie WZW typu C - choć skuteczne - nie jest pozbawione często poważnych skutków ubocznych.

Namawiałbym więc do poddania się badaniom w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Prywatnie wykonanie takiego testu kosztuje 25-30 zł, a może uchronić nas chociażby przed rakiem wątroby.

dr Przemysław Biliński, główny inspektor sanitarny

Edukacja obejmie wszystkie gabinety kosmetyczne


Gabinety kosmetyczne muszą przestrzegać przepisów sanitarnych dotyczących chociażby dezynfekcji sprzętu i dbałości o czystość tzw. pola operacyjnego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH