Od 1 lipca obowiązuje nowy system finansowania ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Przychodnie mają przejąć część procedur wykonywanych w szpitalach, w zamian lekarze pracujący w poradniach mają otrzymywać refundację za każde zlecone badanie, a nie jak wcześniej - za poradę lekarską.

Wiąże się to ze zwiększeniem finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jak zapewnił nas Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, Fundusz jest przygotowany na takie wydatki. Ma na to 500 mln zł. W efekcie planowane zmiany mają jednak zostać zbilansowane. W przekonaniu płatnika ogólny koszt świadczeń opieki zdrowotnej się nie zmieni. Zmieni się natomiast struktura kosztów: wzrosną w AOS, a redukcji ulegną w leczeniu szpitalnym.

Szpitale, będące najdroższym elementem systemu ochrony zdrowia (przeznacza się na nie połowę wszystkich środków na leczenie), zostaną odciążone.

Badania zrefundowane

- W wielu przypadkach diagnostyka wykonywana w szpitalach powinna się odbywać w ambulatorium, gdzie pacjenci uzyskają taką samą pomoc w ramach tańszej opieki specjalistycznej - mówił nam w czerwcu Jacek Paszkiewicz.

Dlaczego dziś tak się nie dzieje?

Wynika to z niskiej wyceny porad w przychodniach.

- Obecnie lekarz w przychodni za poradę otrzymuje niespełna 40 zł. Zlecenie lipidogramu to koszt ok. 54 zł. Badania, które trzeba zlecić w przypadku boreliozy, to koszt ok. 140 zł. Te przykłady pokazują, dlaczego lekarze w przychodniach nie kwapili się do diagnostyki i kierują pacjentów do szpitali - wyjaśnia Maciej Dworski, zastępca prezesa NFZ.

W efekcie wprowadzonych poprawek ta praktyka ma się zmienić, ma być mniej hospitalizacji pacjentów, którzy tego nie wymagają, a w konsekwencji zmniejszą się kolejki w lecznicach.

- Do tego dochodzą oszczędności dla systemu, bo badania diagnostyczne wykonane w szpitalu są kilkakrotnie droższe od takich samych zrealizowanych w ambulatorium - podkreśla Dworski.

Dodaje, że Fundusz przyjął zasadę wyceny zabiegów, które będą wykonywane w poradniach specjalistycznych, porównywalnie do wyceny stosowanej obecnie w szpitalach, pomniejszonej jedynie o koszty funkcjonowania infrastruktury szpitalnej.

Podział świadczeń

Według płatnika, dotychczasowa wycena świadczeń w AOS nie uwzględnia faktycznych nakładów na badania dodatkowe, a katalog zabiegów nie zawiera dużej liczby świadczeń, które można realizować w ramach ambulatorium.

W nowym systemie finansowania świadczenia zachowawcze zostały podzielone na porady: specjalistyczną i kompleksową, świadczenie pohospitalizacyjne i w domu pacjenta. Z kolei świadczenia zabiegowe (409 pozycji) będą rozliczane na podstawie 73 kategorii zawierających zbiory procedur powiązanych ze specjalnościami medycznymi.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH