Przegląd zagranicznych pomysłów na komercyjne finansowanie usług medycznych

Kulejący system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych to jeden z mankamentów polskiego rynku ochrony zdrowia. By go zreformować, warto "podglądać", jak z finansowaniem usług medycznych radzą sobie w innych krajach.
Takiemu właśnie oglądowi sytuacji poświęcona była konferencja (16 listopada, Warszawa), w której wzięły udział dr Alicja Sobczak z Wydziału Zarządzania Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie i dr Dorota Sala z Towarzystwa Medycyny Ubezpieczeniowej.
- Przywołany został m.in. przykład reformy w Holandii. Rząd tego kraju regulacjami prawnymi dopuścił na rynek tylko te prywatne firmy ubezpieczeniowe, które mogą wypracować zysk, a zarazem wypłacać dywidendę swoim akcjonariuszom.
Obowiązuje jeden koszyk usług gwarantowanych, który jest monitorowany według zapotrzebowania na dane procedury medyczne, oceny ich skuteczności i pod względem wydajności kosztowej.
- W Finlandii prywatne ubezpieczenia oferowane są jako polisy ubezpieczenia na życie i chorobowe.
- W Niemczech dostępne są pełne zastępcze ubezpieczenia dla osób, które nie są objęte systemem publicznym oraz uzupełniające (korzysta z nich 9-10% mieszkańców kraju) - dla ubezpieczonych w kasach chorych.
- W Wielkiej Brytanii funkcjonują ubezpieczenia uzupełniające i duplikujące.
Obejmują tzw. świadczenia wyłączone, obciążone opłatami oraz te, do których pacjent ma prawo w systemie publicznym, ale napotyka na utrudnienia w ich dostępności (korzysta z nich 10-12% społeczeństwa).
- We Francji prywatne ubezpieczenia uzupełniające ma 86-92% mieszkańców.
Większość z nich korzysta z polis kupionych przez pracodawców lub organizacje zawodowe. Osoby ubogie mogą liczyć na pomoc państwa przy zakupie takiego ubezpieczenia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH