Samorząd woj. mazowieckiego chce przekształcić w spółki sześć swoich lecznic. Planowana jest także komercjalizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie. Pierwsze takie przekształcenia 700-800-łóżkowych placówek powinny przynieść odpowiedź na pytanie, na ile obecnym prekursorom pomocne okażą się doświadczenia szpitali powiatowych, a na ile zmiana statusu prawnego dużych lecznic będzie się odbywała na "nieznanej ziemi"?

Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa mazowieckiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia

To jest zupełnie inna skala

Nie ulega wątpliwości, że będziemy musieli przejść przez "ścieżkę zdrowia", jaką pokonało już wiele szpitali powiatowych - nie ma innej możliwości. To nas łączy. Dzieli natomiast skala problemów, z jakimi będziemy mieli do czynienia.
Wszyscy funkcjonujemy w obrębie Ustawy o ZOZ-ach i wszyscy musimy przebrnąć przez te same procedury: likwidowany podmiot jeszcze przez trzy miesiące musi prowadzić działalność medyczną. Czym innym jest jednak realizacja tego wymagania np. w 200-łóż-kowym szpitalu powiatowym, a czym innym w 800-łóżkowym wielospecjalistycznym Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim, który ma w dodatku potężnie rozbudowaną specjalistykę i zakres diagnostyczny.
Spółka już w listopadzie będzie musiała ogłosić przetarg na leki dla ogromnego szpitala, zanim w styczniu przyjmie pacjentów. W jaki sposób ma to zrobić bez pieniędzy? Kłania się nie tylko Ustawa o zamówieniach publicznych. Zakładając, że w nocy z 31 grudnia 2009 r. na 1 stycznia 2010 r. w Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim będzie hospitalizowanych "tylko" 500 osób, każdą z nich trzeba będzie wypisać z lecznicy SPZOZ-u i zapisać od nowa do lecznicy spółki. Już sam ten fakt stanowi spore przedsięwzięcie; ponieważ jednak diabeł tkwi w szczegółach, trzeba także zawczasu uzgodnić z NFZ, kto odpowiada za operowanego w tym czasie pacjenta.
T a k że skala problemów kadrowych jest inna. Na Mazowszu staramy się o uruchomienie całego programu osłonowego dla zwalnianych pracowników. Chcemy, aby osoby, które stracą zatrudnienie w przekształcanych szpitalach, mogły rozpocząć działalność gospodarczą, otrzymując na początek 40 tys. zł i sześciomiesięczne dodatki do zobowiązań publicznoprawnych.
Największą trudność stanowi jednak presja czasu. Jeżeli sześć mazowieckich szpitali marszałkowskich ma rozpocząć 2010 rok w spółkach, to sejmik już 7 września powinien podjąć uchwałę o likwidacji SPZOZ-ów, by wojewoda w ciągu dwóch tygodni mógł ogłosić ją w dzienniku wojewódzkim. Jeżeli wspomniane terminy nie zostaną dotrzymane, harmonogram przekształceń rozsypie się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH