Projekt Ustawy o działalności leczniczej przewiduje m.in., że samorząd, który nie przekształci SPZOZ-u, pokryje dług placówki w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku w ciągu 12 miesięcy będzie musiał zmienić formę organizacyjno-prawną jednostki (z SPZOZ-u w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, dyrektor Powiatowego Centrum Zdrowia SA, NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku

Skończmy z rozdawaniem pieniędzy


Projekt Ustawy o działalności leczniczej zapowiada uporządkowanie wielu elementów systemu ochrony zdrowia. Przede wszystkim odnajduję w konsultowanym obecnie projekcie zapowiedź końca wiecznego rozdawania pieniędzy i oparcie funkcjonowania szpitali na jasnych zasadach rachunku ekonomicznego.

W projekcie jest mowa o tym, że jednostka samorządu terytorialnego może utworzyć podmiot leczniczy w formie: spółki kapitałowej, jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego.

Wszystkie te formy wymagają rygorystycznego przestrzegania przepisów gospodarczych i finansowych.

Ustawa wprowadzi dyscyplinę finansową, wymuszając na wielu powiatach przygotowanie projektów restrukturyzacyjnych.

Ale nastąpi to dopiero po wyborach samorządowych.

To trudne decyzje i żaden samorząd nie będzie robił prezentu następnemu.

Jestem zadowolona z możliwości udziału w konsultacjach dotyczących projektu ustawy. Nasze stowarzyszenie przygotowuje stanowisko w tej kwestii. Poprzemy kierunek zmian, a co do szczegółów związanych z nazewnictwem, zaproponujemy korekty. Należy np. doprecyzować pojęcie świadczeń szpitalnych udzielanych z zamiarem ich zakończenia w okresie nieprzekraczającym 24 godzin.

Generalna uwaga jest taka, że ustawa ma być czymś w rodzaju konstytucji zawierającej podstawowe zasady ekonomiczne funkcjonowania placówek ochrony zdrowia, więc powinna być napisana jak na konstytucję przystało: prosto, precyzyjnie i zrozumiale.

Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, wiceminister zdrowia w latach 1997-1999 w rządzie Jerzego Buzka

Samorządy potrzebują wsparcia


Rezygnacja z obligatoryjnych przekształceń szpitali jest słuszna. Jednakże przerzucenie na samorządy obowiązku spłaty zadłużeń jednostek ochrony zdrowia, bez urealnienia nakładów na zdrowie, byłoby błędem. Jeśli pomoc państwa obejmie także zobowiązania cywilnoprawne, to nie będzie problemu z przekształceniami.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH