"Wieczorne rozmowy" w Antyradiu - z alkoholikiem Krzysztofem w roli prowadzącego - dowodzą, że media mogą czasami pogodzić komercję z misją

Alkohol i broń same w sobie krzywdy ludziom nie robią. To nieumiejętne używanie jednego i drugiego prowadzą do nieszczęścia.
Dlatego kolosalne znaczenie ma edukacja i profilaktyka. W Polsce instytucją odpowiedzialną za ich realizację jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, powołana do życia zarządzeniem ministra zdrowia z 29 czerwca 1993 r.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zobowiązuje Agencję do przedstawiania Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Obecnie realizowany jest program na lata 2006-10 (tekst dostępny na: www.parpa.pl).
Twórcy Programu oczekują, że jego realizacja:

  • zmniejszy konsumpcję alkoholu o 20%
  • zmieni strukturę spożycia alkoholu poprzez zmniejszenie udziału w ogólnej konsumpcji napojów alkoholowych wysokoprocentowych o 10%
  • zapobiegnie powstaniu nowych problemów alkoholowych (min. o 10% mniej nietrzeźwych kierowców).

Czym skorupka...

Nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, jak ogromna jest waga - nierzadko krytykowanych przez wątpiących w ich skuteczność - programów profilaktycznych adresowanych do najmłodszego pokolenia. Przyjrzyjmy się wybranym działaniom przygotowanym w tej materii przez Agencję:

  • "Trzeci elementarz, czyli program siedmiu kroków". Ma dostarczyć wiedzy (uczniom w wieku 12-17 lat) o niebezpieczeństwie wynikającym z używania środków psychoaktywnych.
    Program składa się z cyklu 8 zajęć dla młodzieży i 3 spotkań warsztatowych dla rodziców. Instruktorzy dobierają i szkolą grupę bezpośrednich realizatorów (psychologów, pedagogów, nauczycieli), którzy prowadzą zajęcia z uczniami i ich rodzicami. W zajęciach wykorzystywane są, oprócz podręcznika zawierającego scenariusze poszczególnych zajęć, publikacje książkowe, komiksy, ankiety, ulotki, materiały audio i wideo. Koordynatorem tego programu jest warszawska Fundacja ETON.
  • "Dziękuję, nie" - program realizowany od 1992 r. Opracował go wielodyscyplinarny zespół teoretyków i praktyków antyalkoholowej profilaktyki.
    Adresowany jest do młodzieży powyżej 10. roku życia. Jego celem nie jest propagowanie abstynencji, ale opóźnienie pierwszego kontaktu z alkoholem. Charakterystyczne dla tego działania jest to, że dominuje w nim prezentacja problemu od strony pedagogicznej, a nie medycznej (nie eksponuje się w nim skutków oddziaływania alkoholu na organizm).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH