Pacjent geriatryczny to wciąż jeszcze osoba posiadająca spory zapas leków

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w grupie osób powyżej 69. roku życia leki regularnie stosuje 95-97% populacji, a ponad 35% polskiego społeczeństwa w sposób przewlekły stosuje 5 leków. Według wyników badania Polsenior, w Polsce statystyczny pacjent powyżej 65. roku życia przyjmuje przewlekle 5 leków przepisanych przez lekarza i dodatkowo dwa leki lub suplementy diety dostępne bez recepty. To średnia, ale istnieje też grupa chorych, która cierpi na 8-9 schorzeń i zażywa powyżej 10 leków na dobę.

- Stosowanie większej liczby preparatów w starszym wieku wynika z częstej w tym okresie życia wielochorobowości oraz narastającej liczby dolegliwości somatycznych. Im gorszy stan zdrowia i niższa jego samoocena, tym większe zagrożenie politerapią - mówi prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Jak podaje, w badaniach fińskich niska samoocena stanu zdrowia ponad 2-krotnie zwiększała ryzyko stosowania 6-9 preparatów, a ponad 6-krotnie ryzyko przyjmowania powyżej 10 leków. Zjawisko polifarmakoterapii nasilały również m.in. depresja, nadciśnienie tętnicze, anemia, astma, dławica piersiowa, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz cukrzyca.

Trudniejsze leczenie

- Badania te wykazały również, że ryzyko politerapii wzrasta 2-krotnie przy rozpoznaniu cukrzycy, 3-krotnie w przypadku depresji, ponad 4,5-krotnie w chorobach serca, prawie 7-krotnie w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, a 3-krotnie w przypadku obecności dolegliwości bólowych - mówi prof. Grodzicki.

Wskazuje, że ból jest nieodłącznym towarzyszem starzenia się. Często jest to ból przewlekły, wiążący się nie tylko z gorszą jakością życia, ale i osłabieniem, brakiem apetytu, upadkami, zaburzeniami funkcji poznawczych i depresją. Może być też przyczyną zespołu majaczeniowego.

- To, czego obawiają się lekarze w przypadku stosowania leków przeciwbólowych, to ich działania uboczne. W przypadku stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych pojawia się ryzyko pogorszenia funkcji nerek, podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego, nasilenia objawów niewydolności serca oraz krwawień z przewodu pokarmowego. W przypadku leków silnie działających z grupy opiatów obawiamy się przede wszystkim splątania, pogorszenia funkcji pamięci, zaburzeń poznawczych, wydłużenia czasu reakcji prowadzącego do wypadków - wylicza specjalista.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH