Jak poszerzać narodowy program

Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia wskazuje, że do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych należy wprowadzić szczepienia przeciwko rotawirusom. Zakaźnicy wskazują też na potrzebę poprawy profilaktyki przeciwko grypie w grupach ryzyka, m.in. wśród osób starszych.

Epidemiolodzy, lekarze chorób zakaźnych i pediatrzy zgodnie przyznają, że chociaż sukcesywnie wzrasta budżet na programy szczepień w kraju, to w dalszym ciągu środki są niewystarczające, aby pokryć wszystkie potrzeby. Oczekiwania środowiska medycznego są duże.

- Brakuje nam szczepień przeciwko rotawirusom, które z ekonomicznego punktu widzenia przyniosłyby znaczną korzyść, oraz szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) - mówi nam prof. Ewa Bernatowska z Kliniki Immunologii Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka.

Jeden z priorytetów

Profesor zwraca uwagę, że wprowadzenie szczepień przeciwko rotawirusom do obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych to jeden z priorytetów zmian planowanych do końca 2022 r. przez Pediatryczny Zespół Eksper tów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia. - Rekomendacje te uzasadnia sytuacja epidemiologiczna - dane wskazujące na wysoką częstość zakażeń rotawirusowych w Polsce - zaznacza.

Dodaje: - Grupa rotawirusów, jako najczęstsza przyczyna nieżytu żołądkowo-jelitowego, powoduje ok. 200 tysięcy zgonów na świecie u dzieci do 5. roku życia. Według dostępnych danych w Polsce zapadalność na zakażenia rotawirusowe jest bardzo wysoka, wynosi ok. 172 000 zachorowań rocznie u dzieci zgłaszających się do lekarza z powodu zakażenia żołądkowo-jelitowego.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, znaczna liczba hospitalizacji z powodu zapalenia żołądka i jelit o prawdopodobnym lub potwierdzonym podłożu infekcyjnym sięga 50 tysięcy rocznie i utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie.

- Jeżeli popatrzymy, jakie koszty ponosi płatnik rocznie w związku z samymi hospitalizacjami z powodu zapalenia żołądka i jelit (a te mogą sięgać ok. 122 mln zł), to okaże się, że nakłady poniesione na szczepienia przeciwko rotawirusom zwrócą się już po 2 latach. Potencjalny koszt szczepień populacyjnych 95% kohorty urodzeniowej - 370 tysięcy dzieci, przy założeniu kosztu szczepienia na poziomie ok. 240 zł - wyniósłby maksymalnie ok. 84 mln zł - wyjaśnia prof. Bernatowska.

Szczepienia przeciwko HPV

Specjaliści zapewniają, że mamy dowody na skuteczność takiej profilaktyki. Z danych europejskich dotyczących efektywności szczepień populacyjnych przeciwko rotawirusom odnoszących się do warunków polskich - uwzględniając dane GUS, NFZ i NIZP-PZH - wynika, że profilaktyka przy użyciu szczepionki poliwalentnej przełożyłaby się w Polsce na 74-procentową redukcję liczby hospitalizacji z powodu zakażeń rotawirusowych już w 2. roku od wprowadzenia szczepień, zapewniając dodatni bilans ekonomiczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH