Jak pewien szpital wybierał laboratorium

Dyrektor Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich doprowadził do zmiany interpretacji rozporządzenia ministra zdrowia.

Przy okazji przekonał się, że może być liczącym się graczem na lokalnym rynku medycznej diagnostyki laboratoryjnej i odnosić korzyści z konkurencji między wielkimi sieciami laboratoriów a małymi placówkami diagnostycznymi.

Do końca 2011 roku laboratoria pracujące na rzecz oddziałów intensywnej terapii muszą się znajdować w tzw. lokalizacji, czyli w obrębie szpitala (chodzi m.in. o natychmiastowe wykonanie badań dla OIT-ów). Żeby spełnić ten wymóg, Bolesław Gębarski - dyrektor Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich - pod koniec ubiegłego roku ogłosił konkurs: zleci badania diagnostyczne temu, kto zaadaptuje na potrzeby laboratorium nieużywany szpitalny basen kąpielowy będący w owej lokalizacji.

Wymóg już nieaktualny

Inwestycja kosztowna, wymagająca sporych nakładów. Wydawało się, że tylko sieć laboratoriów jest w stanie wyłożyć odpowiednie środki i przejąć kolejną małą przyszpitalną pracownię. A tu zaskoczenie - wygrało Laboratorium Medyczne dr n. med. Teresa Fryda z Katowic, uzyskując 98,4 punktu, podczas gdy ofertę wielkiej sieci Diagnostyka Sp. z o.o. z Krakowa oceniono na 47,9 pkt.

W maju 2011 r. laboratorium w siemianowickiej placówce miało rozpocząć działalność. Tymczasem przyszło kolejne zaskoczenie... NFZ wycofał się z wymogu lokalizowania laboratoriów w sąsiedztwie oddziałów intensywnej terapii. Twierdzi teraz, że chodziło tylko o punkty poboru krwi, które mają być w tzw. lokalizacji; same laboratoria - niekoniecznie.

Departament Organizacji Ochrony Zdrowia MZ wyjaśnił bowiem, że "użyte w rozporządzeniu (ministra zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego, na podstawie którego NFZ wydał zarządzenie - przyp. red.) określenie "lokalizacja" oznacza budynek lub zespół budynków oznaczonych tym samym adresem, w których zlokalizowane jest miejsce udzielania świadczeń gwarantowanych. W przypadku laboratorium akceptowalna jest interpretacja dopuszczająca pobieranie materiałów do badań w lokalizacji i wykonywanie ich w laboratorium zewnętrznym".

W środowisku diagnostów zaczęto się zastanawiać, komu nowe wyjaśnienia bardziej się przysłużą: dużym czy małym, sieciom, a może niewielkim pracowniom?

Zalety w sieci...
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH