Zarówno sposób, jak i czas odbywania specjalizacji lekarskich w Polsce wciąż budzą wiele kontrowersji. Według zaleceń unijnych, specjalizacja powinna trwać maksymalnie 4-5 lat. U nas trwa 7-8 lat. Czy planowane przez resort zdrowia zmiany w tej materii przyniosą oczekiwany efekt, czas pokaże. Poniżej dwie wypowiedzi dotyczące przyszłości kształcenia podyplomowego naszych lekarzy, zanotowane podczas IV Forum Rynku Zdrowia.

Adam Fronczak, wiceminister zdrowia
System potrzebuje młodych specjalistów

Obowiązujący dotychczas system specjalizacji lekarskich był nie tylko nieprzyjazny, ale wręcz wrogi osobom, które chciały się specjalizować. Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów z 19 września br.
nareszcie zmienia ten stan.
Zlikwidowana została kuriozalna konieczność kilkumiesięcznego bezrobocia oraz niewiele wnosząca rozmowa kwalifikacyjna.
Obecnie do końca października lekarze składają wnioski dotyczące przystąpienia do specjalizacji, a od 1 grudnia mogą ją już zaczynać. Uproszczenie i uelastycznienie systemu było konieczne. Chodzi przecież o to, aby polscy medycy osiągali specjalizację w wieku nie czterdziestu lub więcej lat, jak do tej pory, ale aby znacznie wcześniej stawali się pełnoprawnymi pracownikami systemu.
Sporo emocji wywołał także europejski egzamin w zakresie anestezjologii, który odbył się w połowie października. Mimo licznych obaw, które mu towarzyszyły, polscy specjaliści wypadli bardzo dobrze. Wyniki należą do najlepszych w Europie.
Resort zdrowia podejmuje również działania prowadzące do zniesienia stażu. W ministerstwie został powołany specjalny zespół, który się tym zajmuje. W większości krajów, na których warto się wzorować, staż nie istnieje, a związane z nim procedury są wprowadzone do toku studiów. Chcemy przyjąć podobne rozwiązania. Tym bardziej że spotkania ze środowiskiem lekarskim i przedstawicielami uczelni medycznych umacniają nas tylko w poczuciu słuszności tego kierunku.
Celem ministerstwa jest też poprawa płac rezydentów.
W tym roku udało się podnieść je o 40%. W budżecie na rok 2009 będziemy mieli na ten cel 160 mln zł, co pozwoli na dalsze pozytywne zmiany w tym zakresie

Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Stawiamy na kształcenie modułowe

Uproszczenie i uelastycznienie systemu specjalizacji lekarskich jest sprawą bardzo istotną, wiąże się bowiem z bezpieczeństwem w ochronie zdrowia. Dotychczasowy stan sprzyjał powstaniu luki pokoleniowej pomiędzy starzejącą się kadrą specjalistów a młodymi lekarzami, dopiero rozpoczynającymi żmudną drogę ku specjalizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH