Zdaniem ekspertów, trzeba przesuwać kontraktowanie leczenia onkologicznego z hospitalizacji w kierunku ambulatorium poprzez odpowiednie zmiany wyceny procedur przez NFZ. Należy też przygotować ośrodki do leczenia trwającego krócej niż obecnie.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Łodzi posiada kontrakt o największej wartości w Polsce (42,2 mln zł) z zakresu chemioterapii w warunkach szpitalnych.

Jednocześnie w woj. łódzkim jest największy w Polsce odsetek świadczeń (82%) z zakresu chemioterapii realizowanych i finansowanych w ramach hospitalizacji.

W Warmińsko-Mazurskiem został odnotowany bardzo duży odsetek wydatków na chemioterapię niestandardową (10%) w stosunku do wszystkich wydatków na chemioterapię. Może to dziwić, jeśli uwzględnimy fakt, że w tym województwie nie ma na razie ani jednego ośrodka klinicznego.

Decyzje zapadają w szpitalu

Takie wnioski wynikają z analizy dostępności leczenia onkologicznego w Polsce w 2012 roku, którą przygotowali pracownicy Uczelni Łazarskiego.

26 lutego, podczas dyskusji do tez tego raportu odnieśli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, który recenzował raport, zauważył, że aż 61% wartości kontraktów na udzielanie świadczeń onkologicznych wykonywane jest w trybie hospitalizacji. Im mniejszy ośrodek, tym ta skłonność jest większa.

- Znaczna przewaga kontraktowania chemioterapii w warunkach hospitalizacji nie znajduje uzasadnienia merytorycznego. Większość chorych może i powinna być poddawana chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych lub w trybie jednodniowym, co jest właściwe zarówno pod względem medycznym i ekonomicznym, jak i z uwagi na uwarunkowania społeczne - uważa prof. Krzakowski.

Jednak jak zauważył Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia, jeśli placówki mają udzielać świadczeń w warunkach ambulatoryjnych czy jednodniowych w leczeniu onkologicznym, potrzebna jest infrastruktura. - Zmiany tylko sposobu kontraktowania nie wystarczą, niezbędne jest przygotowanie ośrodków do krótszych czasowo form leczenia.

Zdaniem Marcina Pakulskiego, zastępcy prezesa NFZ ds. medycznych, zjawisko znacznie częstszego prowadzenia leczenia w warunkach hospitalizacji, przede wszystkim przez niewielkie ośrodki, to efekt decyzji terapeutycznych. - Płatnik jest w trudnej sytuacji - nie jest żandarmem systemu ani instytucją oceniającą jakość, skuteczność czy zasadność procesu diagnostycznoterapeutycznego - stwierdził.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH