Wybór oprogramowania nie może być dyktowany tylko ceną

Najważniejszym celem informatyzacji szpitala jest umożliwienie gromadzenia danych medycznych o leczonych pacjentach.
Utworzone bazy danych mają za zadanie wspomagać lekarza w podejmowaniu optymalnych decyzji terapeutycznych, odciążając go od pracy administracyjnej.
To twierdzenie, autorstwa Barbary Kopeć − kierownika pionu kontraktowania świadczeń medycznych i informatyzacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie − jest oczywiste.
Aby możliwe było przekazywanie w czasie rzeczywistym informacji potrzebnych do opieki nad pacjentem i zarządzania jednostką, konieczne jest utworzenie szpitalnego systemu informatycznego (HIS − Hospital Information System). Aplikacje HIS są programami komputerowymi, skomplikowanymi i dedykowanymi konkretnej jednostce.
Tworzący je informatycy muszą uwzględniać specyfikę szpitala.

Jest w czym wybierać

Dla użytkownika wybór oprogramowania nie może być decyzją podyktowaną tylko przekonaniem, że ostatecznie liczy się cena i najlepiej kupić to, co najtańsze.
Jeśli wiemy, czego oczekujemy od HIS, to nie powinno być kłopotów z dostawcą oprogramowania. Jest w czym i w kim wybierać.
− Informatyzacja polskiej służby zdrowia postępuje powoli, lecz nieubłaganie.
Proces ten toczy się w kilku obszarach i w każdym z nich są obecne produkty naszej firmy − stwierdza Janusz Naklicki, dyrektor Sprzedaży Technologii Klienci MSP/Współpraca z Partnerami w Oracle Polska.
Oracle jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania do zarządzania informacją obsługującym na świecie ponad 275 tys. klientów, w tym 98 firm z listy Fortune 100.
− Kilka lat temu, za pieniądze z kredytu od Banku Światowego w naszym kraju realizowany był duży projekt wdrażania systemów komputerowych w szpitalach publicznych. Prawdziwym potentatem w tej dziedzinie okazała się firma ComputerLand, partner Oracle Polska − przypomina dyrektor Naklicki.

Wspólna baza

Pakiet ComputerLandu składa się z kilkudziesięciu zintegrowanych ze sobą programów i zaspokaja wszystkie najważniejsze potrzeby informatyczne szpitala świadczącego usługi medyczne w oparciu o kontrakty z NFZ. Firma sprzedała także oprogramowanie zrealizowane w technologii Oracle dla ośmiu oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Działa tam kompleksowy system do wspomagania zadań Funduszu, który zabezpiecza również komunikację i wymianę danych wewnątrz centrali i pomiędzy oddziałami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH