
Brak szczegółowych rejestrów naukowych, wysoki wskaźnik amputacji wśród chorych ze stopą cukrzycową, niedostateczny dostęp do nowoczesnych terapii i konieczność poprawy organizacji leczenia. To jedne z głównych problemów w diabetologii, na które wskazywali uczestnicy sesji "Leczenie cukrzycy w Polsce" odbywającej się w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Jak podkreślił prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, w opiece nad chorym z cukrzycą istotne są kompetencje zespołu prowadzącego leczenie, współpraca pacjenta oraz sposób zorganizowania opieki. Jeśli zawodzi którykolwiek z tych elementów, leczenie staje się nieskuteczne.
W kraju opiekę diabetologiczną powinno sprawować 1,5 tysiąca specjalistów, a mamy ich około 1,1 tys. - Dlatego potrzebujemy kolejnych, musimy ich nadal intensywnie kształcić, co roku przybywa 80-100 nowych diabetologów - informował konsultant.
Co poprawić
Dla pacjentów z cukrzycą szczególnie niebezpieczne są powikłania. Istotna jest zatem taka organizacja opieki, by pacjent ich nie rozwijał. W tym zakresie, wśród spraw wymagających poprawy prof. Krzysztof Strojek wymienił m.in. funkcjonowanie KAOS (Kompleksowa Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna). W ramach tego programu są przyjmowani chorzy z zaawansowaną cukrzycą, wykonuje się u nich nasilone konsultacje i badania specjalistyczne. Ta forma opieki nie jest jednak zbyt popularna.
- Aby poprawić dostępność KAOS i uzyskać lepsze efekty leczenia, należałoby m. in. skorygować zakres wymagań stawianych ośrodkom, ograniczając je do faktycznie niezbędnych oraz poprawić wycenę. Niektóre wymagania nie wnoszą niczego istotnego do monitorowania i leczenia chorych - uważa profesor.
Bardzo poważnym wyzwaniem, przed jakim staje polska diabetologia, jest poprawa opieki nad pacjentami ze stopą cukrzycową. Profesor wskazywał też na brak rejestrów naukowych.
Poprawy wymaga również m.in. dostęp do nowych nowoczesnych terapii. - Tu świat nam uciekł, bo polski pacjent nie ma dostępu do refundowanych leków, które zostały wprowadzone już 10 lat temu - tłumaczył prof. Krzysztof Strojek.
Odpowiadając konsultantowi Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, zapewnił, że Fundusz przegląda programy. - Opracowujemy teraz zasady kompleksowej koordynowanej opieki w różnych dziedzinach medycyny i również przyglądamy się programowi KAOS - mówił. Dodał, że płatnik ma świadomość, iż w medycynie pojawiają się nowe trendy, które doprowadzają do weryf ikacji założeń opieki. - Być może w KAOS jest tak, że do pewnych wymagań przykładamy nadmierną wagę. Zgadzamy się, że wiele procedur w programach wymaga ponownego pr zej r zenia - deklarował.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 19:25 Prof. Chazan został konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- 18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 17:55 AOTMiT o posiedzeniu Rady Przejrzystości 23 kwietnia
- 17:00 Łódź: uniwersytet medyczny będzie miał 20 nowych laboratoriów za 63 mln zł
- 16:25 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
- 15:55 Resort zdrowia ma do wydania na programy profilaktyczne 55 mln zł, ogłasza konkursy
- 15:25 Kraków: schron pod szpitalem wkrótce będzie dostępny dla turystów
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych