Jak lepiej leczyć cukrzycę

Brak szczegółowych rejestrów naukowych, wysoki wskaźnik amputacji wśród chorych ze stopą cukrzycową, niedostateczny dostęp do nowoczesnych terapii i konieczność poprawy organizacji leczenia. To jedne z głównych problemów w diabetologii, na które wskazywali uczestnicy sesji "Leczenie cukrzycy w Polsce" odbywającej się w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Jak podkreślił prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, w opiece nad chorym z cukrzycą istotne są kompetencje zespołu prowadzącego leczenie, współpraca pacjenta oraz sposób zorganizowania opieki. Jeśli zawodzi którykolwiek z tych elementów, leczenie staje się nieskuteczne.

W kraju opiekę diabetologiczną powinno sprawować 1,5 tysiąca specjalistów, a mamy ich około 1,1 tys. - Dlatego potrzebujemy kolejnych, musimy ich nadal intensywnie kształcić, co roku przybywa 80-100 nowych diabetologów - informował konsultant.

Co poprawić

Dla pacjentów z cukrzycą szczególnie niebezpieczne są powikłania. Istotna jest zatem taka organizacja opieki, by pacjent ich nie rozwijał. W tym zakresie, wśród spraw wymagających poprawy prof. Krzysztof Strojek wymienił m.in. funkcjonowanie KAOS (Kompleksowa Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna). W ramach tego programu są przyjmowani chorzy z zaawansowaną cukrzycą, wykonuje się u nich nasilone konsultacje i badania specjalistyczne. Ta forma opieki nie jest jednak zbyt popularna.

- Aby poprawić dostępność KAOS i uzyskać lepsze efekty leczenia, należałoby m. in. skorygować zakres wymagań stawianych ośrodkom, ograniczając je do faktycznie niezbędnych oraz poprawić wycenę. Niektóre wymagania nie wnoszą niczego istotnego do monitorowania i leczenia chorych - uważa profesor.

Bardzo poważnym wyzwaniem, przed jakim staje polska diabetologia, jest poprawa opieki nad pacjentami ze stopą cukrzycową. Profesor wskazywał też na brak rejestrów naukowych.

Poprawy wymaga również m.in. dostęp do nowych nowoczesnych terapii. - Tu świat nam uciekł, bo polski pacjent nie ma dostępu do refundowanych leków, które zostały wprowadzone już 10 lat temu - tłumaczył prof. Krzysztof Strojek.

Odpowiadając konsultantowi Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, zapewnił, że Fundusz przegląda programy. - Opracowujemy teraz zasady kompleksowej koordynowanej opieki w różnych dziedzinach medycyny i również przyglądamy się programowi KAOS - mówił. Dodał, że płatnik ma świadomość, iż w medycynie pojawiają się nowe trendy, które doprowadzają do weryf ikacji założeń opieki. - Być może w KAOS jest tak, że do pewnych wymagań przykładamy nadmierną wagę. Zgadzamy się, że wiele procedur w programach wymaga ponownego pr zej r zenia - deklarował.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH