Jak leczyć skutecznie

Jak należy prowadzić leczenie pacjenta w najczęściej występującej chorobie reumatycznej, jaką jest reumatoidalne zapaleniu stawów? - to jedno z licznych pytań, na które zgodnie z aktualną wiedzą medyczną starali się odpowiedzieć naukowcy w Krakowie podczas 9. Środkowoeuropejskiego Kongresu Reumatologicznego (1-3 września 2013 r.).* Z dostępnych badań klinicznych wynika, że większość pacjentów przyjmuje trzy leki modyfikujące chorobę w ciągu 10 lat. Teoretycznie mogłoby to oznaczać, że uzyskują dobre wyniki w zmaganiu się z RZS, nie ma też u nich dużych szkód. Jeśli jednak popatrzeć na wszystkie istotne dane, okazuje się, że w ciągu ośmiu lat u tych pacjentów progresja choroby znacząco postępuje.

- Zatem niewystarczająco modyfikujemy schemat leczenia farmakologicznego, utrzymując u pacjenta umiarkowaną aktywność choroby - poddawał pod dyskusję profesor Josef Smolen z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Wyniki wielu badań sugerują, że kiedy prognoza dla pacjenta jest relatywnie dobra, wówczas można przejść do tradycyjnych, konwencjonalnych metod leczenia z zastosowaniem leków modyfikujących. Natomiast jeśli rokowania są niekorzystne, trzeba brać pod uwagę stosowanie metotreksatu oraz czynników biologicznych.

- Leki biologiczne są bardzo ważnym czynnikiem leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów - mówił prof. Smolen. - Mogą być stosowane tylko wtedy, kiedy konwencjonalne, tradycyjne leczenie lekami modyfikującymi chorobę plus glikokortykoidami nie zadziałało. Jednak nawet umiarkowana aktywność choroby nie jest argumentem dla odrzucenia czynników biologicznych, w sytuacji jeżeli pacjenci nie reagują na tradycyjne leki. Nie chodzi tu jednak o wczesne stosowanie czynników biologicznych, ale ich umiejętne dodanie do leczenia.

Ku remisji

O skuteczności leczenia biologicznego przekonuje wiele badań. Jedno z najnowszych - ABRAB, przeprowadzone przez naukowców węgierskich, porównywało skuteczność leczenia pacjentów czynnikami biologicznymi z terapią tradycyjnymi lekami modyfikującymi przebieg choroby.

Naukowcy zbadali m.in., jaki odsetek pacjentów poddanych terapiom nie wykazuje w ogóle radiologicznej progresji choroby. W grupie leczonej konwencjonalnie tej progresji nie wykazywało 17,6%, a w grupie pacjentów z wczesnym RZS leczonych z wykorzystaniem czynników biologicznych - 53,3%. W grupie z późnym RZS leczonej czynnikami biologicznymi - do progresji radiologicznej nie doszło u 42,1%.

- Badanie ABRAB wykazało, że grupy, którym podawano czynniki biologiczne, uzyskały znacznie lepszą poprawę, jeśli chodzi o redukcję aktywności choroby niż grupa leczona konwencjonalnie za pomocą leków modyfikujących przebieg choroby.

W obu grupach, w których podawaliśmy leki biologiczne, czyli zarówno w grupie pacjentów z wczesnym, jak i późnym RZS, wykazano istotną poprawę, jeśli chodzi o niższą aktywność choroby, jak również redukcję lub zupełny brak progresji radiologicznej - podsumował wyniki badania dr Péter Juhász z Narodowego Instytutu Reumatologii w Budapeszcie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH