Konferencja: "Starzejące się społeczeństwa: nowe dziedziny opieki medycznej"

Choć w Polsce jest zaledwie 170 lekarzy geriatrów, prawie połowa z nich nie pracuje w swojej specjalizacji, bo nie stworzono dla nich miejsc pracy. Podczas gdy w USA na 10 tysięcy osób w wieku powyżej 75 lat przypada, statystycznie licząc, 4,8 lekarza geriatry, w Polsce ten wskaźnik wynosi 1,2.
O tym, jak przygotować ochronę zdrowia do opieki nad starzejącym się społeczeństwem lekarze geriatrzy rozmawiali podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się w Katowicach w dniach 2-3 marca br.

Trudne przypadki

Prognozy przewidują, że do 2050 roku średnia trwania życia w Unii Europejskiej wydłuży się o 6 lat, a w Polsce nawet o 8 lat. Wzrośnie więc liczba osób starszych, np. w Wielkiej Brytanii, w 2050 roku populacja osób mających 65 i więcej lat będzie większa 3-4 razy niż obecnie.
Geriatria jest dziedziną interny rozszerzoną o psychiatrię, neurologię, ortopedię, psychologię i rehabilitację. - Ludzie starsi cierpią na bardzo trudne do wykrycia choroby, w większości skąpoobjawowe. Trudno je leczyć bez specjalistycznej wiedzy - tłumaczy doktor Jarosław Derejczyk, ordynator w Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach. - Zdarzają się przypadki osób zatrutych lekami, nieodpowiednio leczone z powodu trudnego do ustalenia rozpoznania. Istnieją jednostki chorobowe występujące tylko u seniorów, np. polymyalgia reumatologiczna, przebiegająca z bardzo wysokim OB, bólami stawów - szczególnie obręczy barkowej albo niedobór laktazy w jelicie, powodujący ustawiczne biegunki. Obie choroby można wyleczyć.

Postulowana rada

Jak wynika z przedstawionych na konferencji badań, niemal połowa pacjentów po 80. roku życia hospitalizowanych w oddziałach internistycznych, w których nie pracują geriatrzy, opuszcza szpital co prawda wyleczona z choroby, ale z mniejszą sprawnością funkcjonalną z powodu odleżyn lub np. depresji.
Lekarze geriatrzy postulują utworzenie rady ds. ludzi starszych, reprezentatywnego gremium, które rozważy wprowadzenie systemowych rozwiązań w leczeniu seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH