Przedsięwzięciom inwestycyjnym w szpitalach oraz źródłom ich finansowania poświęcona była jedna z trzech dyskusji panelowych podczas "Ogólnopolskiego spotkania menedżerów ochrony z zdrowia" (Katowice, 14 maja br.).

W trakcie panelu o inwestycjach szpitalnych wicesta-rosta żywiecki Andrzej Kalata przedstawił stan zaawansowania procedur związanych z planowaną budową w Żywcu szpitala powiatowego w klasycznej formule PPP. Inwestycja, realizowana przez kanadyjskiego partnera prywatnego, ma się rozpocząć jeszcze w 2012 roku.

Wiele samorządów w Polsce trzyma kciuki za powodzenie naszego przedsięwzięcia. Jeśli nam się uda, inne jednostki samorządu terytorialnego być może pójdą naszą drogą -mówił Andrzej Kalata.

Przypomniał także historię żywieckiego projektu PPP. W 2009 roku rozpoczęto całą procedurę, w tym przygotowanie specyfikacji w ramach prawa zamówień publicznych. 15 września 2011 r. żywieckie starostwo podpisało ze spółką Inter-Health Canada umowę partnerską, dotyczącą budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu. Do września 2012 roku ma nastąpić podpisanie ostatecznej umowy z instytucjami finansowymi.

Na inne sposoby pozyskiwania środków na inwestycje wskazał Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu: - Ciekawe możliwości finansowania inwestycji w ochronie zdrowia daje m.in. utworzenie spółki celowej z udziałem szpitala i samorządu. Taki właśnie podmiot funkcjonuje z powodzeniem w Grudziądzu.

Zamówienia publiczne - nie tylko cena

Prawo zamówień publicznych - sądząc z wypowiedzi, jakie padły podczas sesji - już na szczęście nie jest odbierane jako zbiór przepisów wiążących ręce dyrekcjom szpitali.

- Przy zakupach stosujemy teraz często kryteria mieszane, gdzie obok ceny istotne są oczekiwania dotyczące dostępności serwisu. Kolejnym uwzględnianym elementem jest cena części zużywalnych; wtedy czasem na wejściu więcej płacimy, ale użytkowania tego sprzętu jest tańsze - przekazała Sabina Bigos-Jawo-rowska, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

Dodała, że szpital, by uniknąć nietrafionych zakupów, prowadzi też samodzielnie szczegółową analizę rynku, poza tym przed podjęciem decyzji o zakupach komisja bada próbki wyrobów, oceniając ich jakość. Kryterium ceny, jako jedyne jest używane w przetargach na sprzęt standardowy, tam - gdzie producenci wytwarzają sprzęt podobnej jakości.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH