Jak diabetyk z diabetologiem

Podstawą dobrej współpracy pacjenta z lekarzem jest zaufanie. Drugą bardzo ważną sprawą jest poznanie pacjenta przez lekarza. Zaufanie powinno być obustronne: tak samo pacjent powinien ufać lekarzowi, jak i lekarz pacjentowi. Wiadomo jednak, że lekarz - dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu - powinien otrzymać swoisty kredyt zaufania od pacjenta już na początku procesu leczenia.

Cukrzyca to choroba przewlekła, która dotyczy prawie każdego aspektu życia pacjenta - życia rodzinnego, pracy zawodowej czy seksu. Tą chorobą dotknięty jest cały organizm.

Współpraca ta jest tym ważniejsza akurat w procesie leczenia cukrzycy, że większość przyjmowanych przez pacjentów leków może powodować istotne objawy niepożądane, jak np. niedocukrzenie. Jeśli chodzi o współpracę pacjenta z lekarzem to nie ma istotnych różnic czy ta współpraca odbywa się w ramach leczenia cukrzycy typu 1 czy typu 2 - i w jednym, i drugim przypadku współpraca jest bardzo ważna.

To nie jest łatwe

Dobra współpraca chorego na cukrzycę z diabetologiem nie jest prosta.

Dotyczy to zwłaszcza o chorych z cukrzycą typu 2. To, co doprowadziło u nich do choroby, to m.in. złe nawyki. Chodzi oczywiście o nieprawidłowe odżywianie i rozwijającą się w jego wyniku otyłość, a także brak ruchu czy np. palenie papierosów.

Żeby skutecznie leczyć pacjenta z cukrzycą typu 2, należałoby te nawyki zmienić. Jednak jest to bardzo trudne u 50-70-latków. Bo przecież chodzi tu o kwestie elementarne, takie jak np. jedzenie.

Niemniej pewna eliminacja tych niekorzystnych dla zdrowia nawyków musi nastąpić. Trzeba pamiętać, że leczenie farmakologiczne cukrzycy to tylko jeden z elementów terapii tej choroby. Modyfikacja stylu życia jest konieczna niemal u każdego chorego i to ona warunkuje sukces terapii. Jednak jeśli z góry narzucimy pacjentowi zupełnie nowy styl życia, to prawdopodobnie on nie zastosuje się do tych zaleceń.

Przykładowo, jeśli nakażemy przestrzegać bardzo restrykcyjnie diety, to pacjent będzie to w stanie zrobić przez kilka tygodni, później jednak przestanie stosować się do zaleceń.

Dlatego warto iść na drobne ustępstwa, dowiedzieć się, z czego pacjentowi będzie bardzo trudno zrezygnować, a co jest w stanie zmienić.

Na początku, kiedy pacjent do nas trafia, staramy się właśnie po to poznać jego nawyki. Niektóre z nich są nie do przyjęcia, np. palenie papierosów. Jeśli pacjent nie wyeliminuje takich nawyków, to leczenie traci sens. Cukrzyca typu 2 wymusza często znaczną modyfikację zachowań pacjenta. Chory musi inaczej jeść czy być bardziej aktywny fizycznie. Są to zachowania pacjenta, w które bardzo trudno zaingerować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH