Artykuł 15 unijnej dyrektywy z 9 marca 2011 roku w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece mówi o współpracy w zakresie oceny technologii medycznych. Na razie jednak nawet autorzy tego zapisu nie potrafią określić, jak to międzynarodowe współdziałanie ma wyglądać. Nad wspomnianym dokumentem pochylają się przedstawiciele agencji oceny technologii medycznych (HTA) w różnych krajach europejskich. Niestety, przepisy dyrektywy są enigmatyczne.

W zaledwie kilku słowach mówią o ogólnych celach inicjatywy, których realizacja odbywać się będzie na zasadzie "dobrego zarządzania, obejmującego przejrzystość, obiektywizm, niezależność wiedzy, sprawiedliwe procedury i odpowiednie konsultacje z zainteresowanymi podmiotami".

Sposób praktycznego zastosowania przepisu pozostaje otwarty, a dyskusja, jaka miała miejsce w grudniu 2011 roku podczas konferencji EUnetHTA (sieć europejskich organizacji działających w obszarze HTA), której gospodarzem była polska Agencja Oceny Technologii Medycznych, nie rzuciła nań więcej światła.

Dobrowolnie

Na razie Komisja Europejska uspokaja, że o wszystkim będą decydować państwa członkowskie, a udział w sieci jest dobrowolny.

- Dyrektywa 2011/24/EU w sprawie stosowania praw pacjenta w opiece transgranicznej jest pierwszym krokiem do wzmocnienia współpracy pomiędzy europejskimi systemami opieki medycznej w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa leczenia, a ocena technologii medycznych jest jednym z obszarów, do którego cel dyrektywy się odnosi - odpowiadają nam eksperci z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej (DG SANCO).

Zgodnie z dalszymi wyjaśnieniami, unijny ustawodawca widzi współpracę w zakresie HTA jako narzędzie służące do osiągania optymalnego leczenia europejskich pacjentów.

Cel ten będzie realizowany w ramach dobrowolnej sieci skupiającej wyznaczone przez państwa członkowskie organy lub podmioty krajowe odpowiedzialne za ocenę technologii medycznych.

Powołanie sieci zostało wpisane do dyrektywy, by zinstytucjonalizować współpracę, bowiem do tej pory podobna inicjatywa nie wyszła poza fazę projektu. Powołana w 2006 roku EUnetHTA, której nadrzędnym celem było stworzenie europejskiej sieci oceny technologii medycznych, nie odniosła w tym zakresie sukcesu.

- Obecnie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak sieć zostanie zorganizowana. Będzie to przedmiotem dyskusji państw członkowskich w 2012 i 2013 roku - zaznaczają urzędnicy DG SANCO. - Dyrektywa wskazuje, że udział w sieci jest dobrowolny, zaś o zakresie jej prac, aktywności i możliwościach będzie decydować zainteresowanie poszczególnych państw.

- W ocenie Komisji Europejskiej, sieć nie powinna zastąpić działalności współpracujących ze sobą agencji, ale raczej zwiększyć ich możliwości w zakresie wymiany informacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH