- Tabletka zastępuje chemioterapię dożylną. Do tej metody nie musiała mnie namawiać żadna firma! - mówi "Rynkowi Zdrowia" prof. Roger James.

Onkolodzy walczą z rakiem. Kolejne władze walczą z onkologami. A rak z nikim nie walczy, tylko stawia coraz większy opór - powiedział docent Tadeusz Pieńkowski, onkolog, szef kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej warszawskiego Centrum Onkologii, podczas otwarcia V konferencji "Diagnostyka i leczenie raka piersi", która odbyła się 19-21 kwietnia w Falentach.
- Rak piersi dotyka setek tysięcy kobiet na świecie - grzmiał profesor Robert Orda z Izraela, który rozpoczął sesję inauguracyjną w Falentach na temat międzynarodowych doświadczeń i informacji o raku piersi, co wywołało istną burzę mózgów przybyłych tu ponad 750 lekarzy z całego świata. Salą wstrząsnęły międzynarodowe dane epidemiologiczne na temat tego nowotworu. Rak piersi w rozwiniętych społeczeństwach jest najczęstszym nowotworem u kobiet; w Krajach Trzeciego Świata, gdzie dominują zachorowania wykrywane w wyższym stopniu zaawansowania, statystyki są jeszcze bardziej przerażające: Nigeria - 53,2%, Południowa Afryka - 78% wszystkich zachorowań na raka.

Chorują coraz młodsze

- Częstotliwość występowania raka piersi w Polsce jest jeszcze stosunkowo niska w porównaniu z krajami rozwiniętymi - mówiła dr Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii w Warszawie.
Jednak trendy zachorowalności, według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, nie pozostawiają wątpliwości: niedługo i w naszym kraju wyrówna się poziom współczynników do występującego w Unii Europejskiej. A wszystko dlatego, że polska populacja zaczyna się starzeć, maleje dzietność.
Według danych Rejestru Nowotworów, na raka piersi co roku zapada 14 tys.
Polek. A 5 tysięcy z nich umiera.
- Liczba 14 tysięcy jest porównywalna z liczbą mężczyzn chorych na raka płuca - dowodziła dr Didkowska.
- Rak występuje już u coraz młodszych kobiet, poniżej 49. roku życia.
Pocieszające jest jednak to, że przy wzroście zachorowalności młodych Polek onkolodzy mają dość dobre wyniki w leczeniu pacjentek, gdyż w tej grupie osiągnięto największy spadek umieralności.
Warto dodać, że nadal w Polsce istnieje ogromna różnica w świadomości między miastem a wsią. W 1996 roku, jak podaje GUS, tylko 6% kobiet miało profilaktyczne badania mammograficzne, ale po dwóch latach już 25%. Większość była z miast.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH