Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu k. Warszawy obchodziła w czerwcu br. 25-lecie powstania. Jej twórcą i pierwszym kierownikiem był prof. Jarosław Stodulski. Od 1998 r. kliniką kieruje prof. Bohdan Maruszewski. To właśnie w międzyleskim CZD narodził się pomysł grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla najmłodszych pacjentów z wrodzonymi wadami serca.

Operowane są tu wszystkie rodzaje wad wrodzonych serca u dzieci. W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej (KKD) pracuje świetnie wyszkolony w Polsce i na świecie zespół kardiochirurgów, z drugim stopniem specjalizacji. W ostatnich latach w KKD wykonywanych jest około 500 operacji rocznie, w tym ponad 50% u noworodków i niemowląt. Klinika ma własny, 14-łóżkowy Oddział Kardiochirurgii oraz Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiochirurgicznego.
- Prawie się nie zdarza, żeby u nas nie było miejsca - mówi prof. Bohdan Maruszewski.

ŚWIATOWY FORMAT

Klinika może pochwalić się wskaźnikami jakości na światowym poziomie. Pacjent jest operowany średnio w ciągu 2,5 dnia od przyjęcia, a od operacji do wypisu do domu nie upływa więcej niż 8 dni. Wskaźnik śmiertelności w ciągu 30 dni po operacji nie przekracza 4%.
To bardzo ważny wskaźnik, ale często jest nadużywany w sposób niefachowy, nieprofesjonalny, ponieważ podaje się wskaźnik śmiertelności nie uwzględniając faktu, że bardzo wielu tych pacjentów znika z pola widzenia w innych ośrodkach. Tak jest zresztą w całej Europie, także w USA. Pacjenci podróżują, zmieniają miejsce zamieszkania.
W związku z tym dzieci po operacjach są wysyłane do regionalnych ośrodków, a potem znikają z tego, co my nazywamy "folow-up".
Z związku z tym, gdy podaje się wyniki leczenia, jaki procent pacjentów przeżywa, to trzeba wyraźnie podkreślić, że jest to śmiertelność wczesna, szpitalna 30-dniowa, która właśnie w CZD jest rekordowo niska.
Inaczej mówiąc, 96 dzieci na 100 operowanych, przeżywa operację i wczesny okres po operacji i jest wypisywana do domu.
Do największych osiągnięć międzyleskiej kliniki należy przeprowadzanie ok. 100 operacji wad wrodzonych serca u noworodków rocznie, w tym najbardziej złożonych - wczesne korekcje wad serca. W Międzylesiu operowanych jest najwięcej w Europie dzieci z czynnościową, pojedynczą komorą (serca jednokomorowe). Dotychczas przeprowadzono około 150 operacji metodą Fontana oraz pochodnych, w tym 30 operacji zewnątrzsercowych.
W klinice tej jest realizowany wieloletni program badawczy miniaturyzacji krążenia zewnątrzustrojowego u dzieci. W tym roku uruchomiony został program stosowania wspomagania krążenia u dzieci poprzez implantację sztucznych komór serca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH