36 proc. Hiszpanów jest zadowolonych ze swojego systemu opieki zdrowotnej, drugie tyle nie ma o nim zdania

W Hiszpanii funkcjonuje narodowy (zaopatrzeniowy) system ochrony zdrowia, co oznacza, że większość świadczeń jest finansowana w oparciu o dochody podatkowe wpływające do budżetu państwa. Od 1999 roku nie ma publicznych ubezpieczeń zdrowotnych.
Pacjent zamierzający skorzystać z usług o wyższym standardzie, musi wcześniej ubezpieczyć się prywatnie lub liczyć się z koniecznością współpłacenia.
System zapewnia opiekę wszystkim obywatelom, co oczywiście nie oznacza, że wszystko jest za darmo.

OPÓŹNIONY START

Wydatki ze źródeł publicznych to około 80 proc. całkowitych wydatków na ochronę zdrowia.
Pozostałe - to środki przeznaczane na prywatne polisy ubezpieczeniowe oraz współpłacenie za wizyty u lekarzy prywatnych oraz leki, niektóre przyrządy medyczne i usługi dentystyczne.
Przed 1986 rokiem aż 10 proc.
mieszkańców Hiszpanii nie miało żadnego ubezpieczenia zdrowotnego, co było wskaźnikiem niespotykanym w krajach Unii Europejskiej. Obecnie, bez ubezpieczenia pozostaje w Hiszpanii około 0,3 proc. mieszkańców - są to z reguły osoby przebywające w tym kraju nielegalnie.
Ubezpieczony ma prawo swobodnego wyboru lekarza zatrudnionego w szpitalu publicznym lub prywatnym, uznanym przez instytucję ubezpieczeń społecznych.

LECZENIE W REGIONACH

Model zarządzania ochroną zdrowia jest zdecentralizowany - za organizację i poziom ochrony zdrowia odpowiadają administracje 17 regionów. Rząd centralny określa natomiast koszyk świadczeń gwarantowanych przez Narodowy System Zdrowia. Hiszpania przeznacza na ochronę zdrowia ok. 7 proc.
PKB, co stanowi ponad 13 proc. wydatków publicznych. Wydatki na jednego mieszkańca, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej dolara, wynoszą według danych OECD około 1600 dolarów. Dla porównania - w Polsce 558 dolarów (dane 2002).
- Hiszpański system opieki zdrowotnej zapewnia wolny dostęp do świadczeń dla wszystkich obywateli, niewielki jest udział pacjenta w kosztach leczenia i niewielki jest procent sektora prywatnego. Trudno jednak mówić o jednym, narodowym funduszu zdrowia w Hiszpanii. Kraj ten podzielony na 17 regionów, z których każdy ma względną autonomię, także w kwestii usług zdrowotnych - tłumaczy prof. Leszek Wdowiak, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego. - I tak Narodowa Służba Zdrowia - Instituto Nacional de Saludad - wyodrębnia regionalne oddziały. System jest więc zdecentrializowany. I to jest zaleta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH