Działania samorządu województwa mazowieckiego dotyczące organizacji ochrony zdrowia w najbliższych latach będą prowadzone przy dużym zaangażowaniu środków własnych i Unii Europejskiej.

Planując inwestycje w infrastrukturę zdrowotną, Zarząd Województwa miał przede wszystkim na uwadze zmniejszenie nierówności w zakresie stanu zdrowia mieszkańców poprzez zwiększenie dostępności do usług. Dodatkowo, zostanie rozszerzony zakres specjalistycznych usług medycznych.

Samorząd nie poskąpi

Poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego zapewnianego przez podmioty lecznictwa zamkniętego i otwartego, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa, służyć będzie zwiększenie standardu i poprawa wyposażenia szpitali - m.in. zakup nowego sprzętu i aparatury medycznej, warunkujący uzyskiwanie kontraktów z Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Samorząd sfinansuje również dostosowanie pomieszczeń jednostek do wymogów technicznych i sanitarnych, określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 roku.

Do poprawy dostępności świadczeń przyczyni się też niewątpliwie wdrożenie projektów z zakresu e-zdrowia. Wkrótce dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych dokumenty medyczne dotyczące pacjentów leczących się w 23 podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym lub ich właścicielem jest samorząd województwa mazowieckiego, będą nie tylko bezpiecznie wytwarzane, ale i przechowywane.

Inwestycja ta umożliwi także przekazywanie dokumentów medycznych pomiędzy jednostkami oraz integrację z tworzoną na szczeblu krajowym Elektroniczną Platformą Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1). Całkowita wartość projektu to 88 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to blisko 73 mln zł.

Algorytm do zmiany

Jednym z podstawowych powodów trudności w osiągnięciu stabilizacji finansowej przez szpitale na Mazowszu jest niedostateczna ilość środków w planach finansowych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dysproporcje pomiędzy środkami, jakimi dysponuje MOW NFZ, a faktycznym zapotrzebowaniem są m.in. skutkiem zmiany zasad podziału środków pomiędzy centralę a poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ, które wprowadzone zostały w 2010 roku.

Koszty leczenia pacjentów systematycznie wzrastają, jednak wartość przekazywanych środków finansowych nie odzwierciedla tej dynamiki. Podmioty lecznicze udzielają świadczeń ponad limity zawartej umowy, nie mając gwarancji odzyskania poniesionych wydatków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH