Inwestycje, czyli spółka celuje

Zadłużenie SPZOZ-ów w woj. kujawsko-pomorskim jest - w porównaniu z innymi regionami kraju - stosunkowo niewielkie

Konferencja w Bydgoszczy była szóstą w tegorocznej - trzeciej już edycji - cyklu debat organizowanych przez redakcję i wydawcę miesięcznika Rynek Zdrowia pt. "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa".
Wcześniej gościliśmy w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Krakowie.
Podobnie jak podczas dyskusji w tych stolicach województw, także w Bydgoszczy wiele wystąpień dotyczyło warunków kontraktowania świadczeń w 2010 r. oraz tzw. nadwykonań.

Konsolidacja w Toruniu

Obecną sytuację i plany rozwoju szpitali "marszałkowskich" w regionie omówił Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia i nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Zadłużenie SPZOZ-ów w woj.
kujawsko-pomorskim jest - w porównaniu z innymi regionami kraju - stosunkowo niewielkie - o czym za chwilę.
Jak podano podczas konferencji, w woj. kujawsko-pomorskim akces do rządowego planu B przekształceń zgłosił tylko NZOZ Szpital Powiatowy w Lipnie.
Wynika to zapewne także stąd, że kilka szpitali powiatowych w regionie, m.in. w Chełmży, Tucholi i Żninie, już na początku dekady wybrało formułę spółek.
Dyrektor Piotr Kryn przypomniał, że "marszałkowską" lecznicą, braną pod uwagę podczas wstępnych analiz, był Szpital Wojewódzki we Włocławku, jednak ze względu na strukturę zobowiązań propozycje planu B nie okazały się atrakcyjne.
Samorząd wojewódzki zdecydował się natomiast na konsolidację trzech jednostek marszałkowskich w Toruniu: dwóch szpitali - Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz Wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Przyjęta już została uchwała sejmiku w tej sprawie.
- Chcielibyśmy, aby powstał jeden silny podmiot mogący znacznie efektywniej wykorzystać powierzchnię szpitala dziecięcego. To szpital budowany długo, nazbyt duży, jak na potrzeby pediatrii - tłumaczył dyrektor Kryn.

Samorządowy bilans

W regionie kujawsko-pomorskim sytuacja finansowa szpitali jest relatywnie lepsza niż w wielu innych województwach.
Zadłużenie szpitali wynosi około 400 mln zł. W miarę stabilnie kształtują się finanse szpitali zarówno marszałkowskich (około 10% zadłużenia w regionie), jak i szpitali miejskich. Na przykład Wielospecjalistyczny Szpital Miejski SPZOZ im. Warmińskiego w Bydgoszczy ma jeszcze 11 mln zł zaległości płatniczych, ale miniony rok zakończył zyskiem operacyjnym wynoszącym ok. 5 mln zł. Jednostka uzyskała też środki za nadwykonania za 2008 rok i wcześniejsze lata.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH