Inwestujmy w zdrowie, a nie medycynę naprawczą

Rozmowa z Aleksandrem Soplińskim, wiceministrem zdrowia

Rynek Zdrowia: - Który z projektów pakietu ustaw pozostawionych przez minister Ewę Kopacz jest - pana zdaniem - szczególnie ważny dla systemu ochrony zdrowia i dlaczego?

Aleksander Sopliński:
- Jedną z najważniejszych ustaw jest z pewnością ustawa refundacyjna, która ma na celu przede wszystkim uporządkowanie gospodarki lekami.

Przed jej wejściem w życie te kwestie regulowały dwie ustawy: o cenach z lipca 2001 roku i ustawa o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Zdarzało się, że zapisy tych dwóch ustaw nie były ze sobą spójne.

Należy pamiętać, że ustawa refundacyjna wdraża również dyrektywę unijną z roku 1988, dotyczącą przejrzystości regulacyjnych w ustalaniu cen na produkty lecznicze.

- Lekarze jednak uznali, że obarczono ich dodatkowymi obowiązkami, szczególnie biurokratycznymi.

- Myślę, że ostatnie rozporządzenie w sprawie recept uprościło te obowiązki. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić. Chodzi o interes pacjenta i odpowiedzialność za jego właściwe leczenie. Należy pamiętać, że przed wejściem w życie ustawy refundacyjnej lekarz również był odpowiedzialny za przepisane recepty na leki refundowane.

- W marcu 2011 roku, jeszcze jako poseł PSL, zapowiadał pan poprawkę, aby po czterech latach funkcjonowania m.in. ustawy refundacyjnej przeprowadzony został audyt sprawdzający. Nie za późno?

- Zapowiadałem audyt dwóch ustaw: refundacyjnej i ustawy o działalności leczniczej. Jak wiadomo, ustawa refundacyjna weszła w życie i była już nowelizowana.

Co dwa miesiące będzie ogłaszany nowy wykaz leków refundowanych.

Komisja Ekonomiczna pracuje nad poszerzeniem tej listy. O audycie możemy mówić dopiero wtedy, gdy sytuacja się ustabilizuje.

Natomiast część przepisów ustawy o działalności leczniczej wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2012 roku i wtedy zobaczymy, w jaki sposób ustawa będzie realizowana w całości.

- Już pojawiła się lawina zastrzeżeń wobec tej ustawy.

- W ministerstwie trwają prace nad nowelizacją tej ustawy - przede wszystkim dotyczy to kwestii ubezpieczeń od zdarzeń medycznych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH