W Polsce oczekiwana długość życia zwiększa się, ale nadal w przypadku mężczyzn jest o 5 lat krótsza niż średnia unijna. Zauważalne są także różnice pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi w naszym kraju. Osoby lepiej wykształcone, o wyższym statusie materialnym - żyją dłużej. Różnice wynoszą nawet 7 lat - przypominali uczestnicy V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w trakcie debaty o zdrowiu publicznym.

Wskazane przez uczestników panelu dysproporcje zdrowotne między różnymi grupami społecznymi są zauważalne także w innych krajach europejskich.

 

- Dzisiaj za nasze zdrowie tylko w 20% odpowiada system opieki medycznej, natomiast aż 60-65% zależy od naszego zachowania zdrowotnego - zaznaczył wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Wielosektorowa ustawa

Podkreślił, że koncepcja resortu w zakresie zdrowia publicznego uległa w ostatnich miesiącach znaczącej zmianie: - Dzisiaj kładziemy nacisk na wielosektorowość i interdyscyplinarność.

Musimy zwracać uwagę na takie zjawiska jak starzenie się społeczeństwa i różnice epidemiologiczne - mówił wiceminister.

Zdaniem wiceministra Radziewicza- Winnickiego oraz pozostałych uczestników sesji, bardzo ważna jest edukacja zdrowotna, w realizacji której pomocne są różne programy. Minister przypomniał również, iż resort pracuje nad ustawą o zdrowiu publicznym.

- Projekt tej ustawy jest o tyle inny od poprzednich wersji, iż będzie wnosił zasadę wielosektorowości.

Obecnie część zadań prozdrowotnych spoczywa na samorządach lokalnych, kolejne są realizowane przez inne instytucje. Wydajemy niemałe pieniądze na różne działania, ale w sposób nie dość skoordynowany.

Prowadzone akcje są na ogół krótkotrwałe i nie kończą się ewaluacją oraz określeniem długofalowych efektów - ocenił wiceminister.

Zwrócił również uwagę, iż nie stosujemy nowoczesnych, interaktywnych form przekazu, które skuteczniej oddziaływałyby na odbiorców. Najczęściej akcje prowadzone są w formie dystrybucji ulotek czy książeczek i z tego względu nie są zbyt efektywne.

Dlatego obecnie resort zdrowia koncentruje się na zintegrowaniu działań w zakresie zdrowia publicznego, dopasowanych do potrzeb populacji, i wprowadzeniu programu prezentowanego w systemie prawnym w takiej randze, która umożliwi skuteczną realizację ustawowych zadań.

Testy przesiewowe - kryteria

Jednym z elementów pozwalających dopasować działania prozdrowotne do potrzeb populacji są badania przesiewowe. Zdaniem prof. Wojciecha Hanke, zastępcy przewodniczącego Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, obecnie dosyć dobrze znamy kryteria, które służą wykonaniu testów przesiewowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH