Wyzwania finansowe, organizacyjne i prawne dotyczące modernizacji obiektów ochrony zdrowia były głównym wątkiem sesji poświęconej szpitalnym inwestycjom podczas regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Łodzi (22 stycznia 2013 r.).

Multimedia

Dorota Łuczyńska, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, przypomniała, że w latach 2007-2012 samorząd wojewódzki przeznaczył na inwestycje w ochronie zdrowia 215 mln zł. Potrzeby lecznic marszałkowskich są jednak przeogromne. Wiążą się one głównie z rozporządzeniem ministra zdrowia ws. szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia - na dostosowanie się do nich potrzebna jest kwota blisko 200 mln zł. Na dostosowanie do 2014 r. oddziałów ratunkowych wraz z lądowiskami trzeba będzie wydać 17 mln zł, a na dostosowanie do wymogów przeciwpożarowych - 170 mln zł. - Pozostaje jeszcze najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii. Nie wiemy jeszcze, jakie wygeneruje ono koszty, ale w przypadku poprzedniego rozporządzenia (z 2011 r.) była to kwota około 20 mln zł - mówiła Dorota Łuczyńska.

Dodała, że w ostatnim okresie finansowania z UE samorząd województwa wzmocnił swoje placówki aparaturą, w kolejnym okresie priorytetem będą natomiast bloki operacyjne oraz OIT-y.

Długi proces pozyskiwania pieniędzy

- W budżecie samorządu województwa łódzkiego nie ma środków, które umożliwiłyby realizację wszystkich potrzeb naszych szpitali. Nie jesteśmy też w stanie nadążyć z zakupem sprzętu niezbędnego do zakontraktowania wszystkich oddziałów.

Lecznice także nie mają pieniędzy na inwestycje: na razie koncentrują się na zbilansowaniu swoich budżetów.

Pozostaje nam liczyć na nowy okres finansowania ze środków europejskich oraz na fundusze norweskie - wyjaśniała dyrektor Łuczyńska.

Małgorzata Majer, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, prezes STOMOZ-u, poinformowała, że inwestycja związana z Centrum Diagnozowania i Leczenia Chorób Zakaźnych o wartości 34 mln zł jest już na ukończeniu, a oddziały funkcjonują w pełnym zakresie. Zwróciła także uwagę, że finansowanie ze środków unijnych to ogromny plus, ale minusy również warto wskazać. Chodzi głównie o bariery w zakresie świadczenia usług komercyjnych i pozyskiwania dodatkowych dochodów dla szpitala. Innym istotnym utrudnieniem w realizacji inwestycji okazuje się zmienność przepisów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH