Inwestorzy wracają do macierzystych krajów

Mimo że Polska nadal jest postrzegana jako miejsce dość atrakcyjne na tle innych rynków Europy Centralnej, spada zaufanie przedsiębiorców do naszego rynku. Istnieje spory rozdźwięk między postrzeganiem Polski a realnymi inwestycjami lokowanymi w naszym kraju.

Mamy obecnie do czynienia z nowymi zjawiskami.

Dotychczasowa tendencja do przenoszenia produkcji na rynki wschodzące ulega odwróceniu. Firmy zaczynają wycofywać inwestycje do swojego kraju macierzystego.

GSK zamiast lokować kolejne centrum usługowe w Indiach, otwiera je w Londynie. Tam można zatrudnić pracowników posługujących się wszystkimi językami. Rząd Wielkiej Brytanii traktuje firmy takie jak GSK jako dobro narodowe, które trzeba chronić na globalnym rynku.

Wcześniej firmy inwestowały tam, gdzie jest najtaniej.

Obecnie tam, gdzie kiedyś było taniej, teraz jest coraz drożej z powodu wzrastających kosztów pracy.

Ciągłe przenoszenie działalności z jednego rynku na drugi też obecnie nie ma racji bytu. Do tego dochodzą bariery kulturowe i językowe. Nieustające wędrowanie po świecie w poszukiwaniu rynków, na których główną zachętą są koszty pracy, przestaje być motorem rozwoju. Teraz tym motorem jest jak najlepsza współpraca rządu z producentem. W innych państwach tworzy się programy rozwojowe, oferuje dobre warunki inwestycji, ogranicza podatki, roztacza parasol ochronny nad inwestorami.

Firmy i korporacje nie są uzależnione od grantów publicznych, żeby rozwijać swoją działalność. Nie takiego rodzaju wsparcia oczekujemy. To, czego oczekujemy, to aktywne zaangażowanie w proces legislacyjny, uwzględniające interesy podmiotów gospodarczych.

Firmy farmaceutyczne w Polsce są niedocenianym sektorem gospodarki, traktowanym z dużą nieufnością, wręcz niechęcią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH