Niewielki udział kapitału prywatnego w usługach szpitalnych wynika m.in. z ograniczeń kontraktowych i zmienności przepisów o działalności gospodarczej

Prywatne firmy - jako inwestorzy zewnętrzni - mają ok. 4% udziałów w nadal mało rentownych - i wymagających długiego oczekiwania na zwrot zaangażowanego kapitału - szpitalach, które zostały przekształcone przez samorządy w spółki prawa handlowego.
Mimo rozmaitych trudności, postępująca prywatyzacja usług medycznych w Polsce staje się jednak faktem. W kraju działa - jak wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - ok. 110 tys. niepublicznych gabinetów, poradni i oddziałów placówek medycznych. Na razie do szpitali prywatnych, a w Polsce jest ich obecnie ok. 120 - należy niewielki fragment rynku (z reguły są to bardzo małe placówki). Według szacunków, w tym roku prywatne szpitale wykonają blisko 10% wszystkich hospitalizacji. Ich udział w rynku zwiększa się jednak sukcesywnie.
W połowie 2007 roku wskaźnik ten wynosił niewiele ponad 1%.
Statystykom nie umyka również 71 niepublicznych szpitali samorządowych, które przekształciły się w spółki prawa handlowego.
Proces przekształceń publicznych ZOZ-ów nabrał rumieńców w latach 2001-07. Wtedy to również kapitał prywatny zaczął odważniej wkraczać do placówek medycznych, przekształconych przez samorządy w spółki. W efekcie, w strukturze własnościowej szpitali samorządowych 67% należy do miast i powiatów, do gmin i sejmików wojewódzkich - 29%, a sektor prywatny ma ok. 4% udziałów.

Liderzy na rynku

Ten niewielki udział kapitału prywatnego w usługach szpitalnych, jak mówi Adam Roślewski, prezes spółki konsultingowej Know-How w Szczecinie - wynika z ograniczeń kontraktowych, zmienności przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz z niepewnej obecnie sytuacji finansowej, mającej związek z kryzysem światowym.
Jednak takie firmy, jak szczecińska Know-How, a przede wszystkim EMC Instytut Medyczny we Wrocławiu, wchodzą sukcesywnie z większościowymi na ogół udziałami do kolejnych placówek szpitalnych.
EMC Instytut Medyczny SA przejmowanie publicznych ZOZ-ów ma wpisane w strategię spółki, zgodnie z którą do 2015 roku chce objąć opieką medyczną 5% populacji Polski (ok. 2 mln osób).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH